piątek, 20 wrzesień 2013 08:34

Eksperci: większość syryjskich rebeliantów to wyznawcy radykalnego islamu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

syrian-rebels-2  ECAG

Operujący w Syrii uzbrojeni, m.in. przez państwa zachodnie, rebelianci są w zdecydowanej większości zwolennikami radykalnych prądów w islamie. Takie wnioski, po przeprowadzeniu badań, opublikował brytyjski dziennik Daily Telegraph. Badanie zostało przeprowadzone przez analityków z grupy badawczej IHS Jane. Rezultaty pokazują, że obecnie w szeregach syryjskiej opozycji, działa około 100 tys. członków, którzy przynależą do około tysiąca grup zbrojnych.

10 tys. bojowników to zwolennicy globalnego dżihadu. Wśród nich znajdują się bojownicy Al-Kaidy zza granicy (o których wielokrotnie mówili przedstawiciele syryjskiego rządu). Kolejne 30 do 35 tys. bojowników to zwolennicy radykalnego islamu. Reprezentują również skrajne poglądy, jednak postulują zakończenie dżihadu na Syrii, a nie rozszerzenie go na cały świat. Około 30 tys. rebeliantów to zwolennicy relatywnie umiarkowanego islamu. Ideologia tych grup zawiera elementy radykalnego islamu. Według analityków, wnioski płynące z badań IHS Jane są „smutne". Źródła dyplomatyczne przekazały gazecie, że tylko jedna trzecia z opozycji byłaby zdolna do dialogu z Wielką Brytanią. Amerykańska ocena liczebności „zdolnych do dialogu” przeciwników reżimu jest jeszcze niższa podaje Daily Telegraph.

Początkowo syryjska opozycja skupiała rozmaite grupy ludzi o najróżniejszych poglądach. Jednak od początku powstania zbrojnego największą i najważniejszą, grupą byli islamiści, otrzymujący broń i pieniądze z Kataru i Arabii Saudyjskiej.

W ostatnim roku liczba bojowników dżihadu w Syrii radykalnie wzrosła. Nie tylko przejęli oni kontrolę nad całymi regionami, ale również zaczęli atakować swoich kolegów z opozycji. Przykładowo w połowie września na północy Aleppo, doszło do kilku starć między islamistami a zwolennikami Wolnej Armii Syryjskiej. Starcia były spowodowane faktem, że populacja w dużych ośrodkach miejskich, odmówiła posłuszeństwa prawom szariatu, które próbowali narzucić jej islamiści.

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/10311007/Syria-nearly-half-rebel-fighters-are-jihadists-or-hardline-Islamists-says-IHS-Janes-report.html

Czytany 3464 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04