czwartek, 03 styczeń 2013 08:52

Egipscy 'siłowicy sympatyzują z syryjskim prezydentem

Oceń ten artykuł
(1 głos)

al_asad_02  ECAG

W ostatnim tygodniu grudnia na arabskich portalach społecznościowych można było zaobserwować falę wpisów entuzjastycznych wobec syryjskiego prezydenta Bashara al-Assada. Większość jego sympatyków to członkowie egipskich ugrupowań świeckich, przegranych w referendum w sprawie nowej konstytucji. 

Sympatie dla syryjskiej głowy państwa wyrażają ci, którzy wcześniej wprost popierali Hosni Mubaraka i Ahmeda Shafika. Można dostrzec w tym ironię historii. H. Mubarak nie był nigdy przyjacielem al-Assada i z niechęcią spoglądał na sojusz Syrii z Iranem i szyickim Hezbollahem.  Przeprowadzone na Facebooku badania pokazały, że 87% ankietowanych nazywa al-Assada „lwem świata arabskiego”. Pojawiła się również fala publikacji w mediach, związanych z ugrupowaniami egipskich „siłowików” , w których wyrażano się z sympatią w stosunku do syryjskiego prezydenta. Główną jej przyczyną jest fakt, że al-Assad prowadzi walkę przeciwko ugrupowaniom salafickim. Są to te same siły, które, z pomocą państwa zachodnich, zdobyły władzę w Egipcie.

31 grudnia pojawił się „przeciek” z oficjalnych rozmów między specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligii Arabskiej Lakdahrem Brahminim i syryjskim prezydentem. Bashar al-Assad miał przekazać L. Brahminiemu swego rodzaju „ultimatum”: „Jeśli Amerykanie nie przestaną się angażować w konflikt to ich interesy staną się uzasadnionym celem. Zachód powinien uznać, że Syria jest centrum świata arabskiego i tam leży przeznaczenie regionu i przeznaczenie Zachodu. Syria posiada w zanadrzu wystarczająco przykre niespodzianki. Ci, którzy uganiają się za koncesjami naftowymi i gazowymi w regionie powinni zrozumieć, że mogą zapomnieć o ropie i gazie  jeśli Syria zostanie zmuszona do podjęcia radykalnych środków”.

Na podst.: http://postskriptum.me/2012/12/31/asad2013/

Czytany 4612 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04