czwartek, 20 luty 2014 06:05

ECAG: Syryjczycy zatrzymali 85 funkcjonariuszy obcego wywiadu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Syria-militants  ECAG

Syryjskie siły bezpieczeństwa aresztowały 85 funkcjonariuszy i żołnierzy zagranicznych, pochodzących głównie z saudyjskich służb wywiadowczych – w serii operacji przeciwko bojownikom wspieranym zza granicy. 

„85 saudyjskich wojskowych, w większości funkcjonariuszy wywiadu, znalazło się w syryjskich więzieniach" – podał w ostatnią niedzielę palestyński tygodnik „Al-Manar”. Zatrzymani to m.in. siedmiu wysokich rangą saudyjskich funkcjonariuszy, 14 oficerów z Kataru i dziewięciu tureckich pracowników wywiadu – podały źródła tygodnika.

Władze saudyjskie rzekomo starają się doprowadzić do uwolnienia zatrzymanych przez pośredników, ale ich wysiłki, jak do tej pory, nie osiągnęły spodziewanego sukcesu. Arabia Saudyjska jest jednym z głównych dostawców broni i pieniędzy dla zagranicznych bojowników walczących w Syrii.

Badania przeprowadzone przez brytyjski instytut IHS Jane’s, którego wyniki opublikowano we wrześniu ubiegłego roku, wykazały, że około 100 tys. bojowników, działających w tysiącu grup, operuje w Syrii, przeprowadzając bezwzględne ataki na syryjskich cywilów i wojskowych.

Wojna w Syrii trwa od marca 2011 r. Niektóre źródła podają, że w jej wyniku zginęło ponad 130 tys. Syryjczyków a miliony uciekło ze swoich domostw, głównie z powodu przemocy na tle religijnym, której dopuszczają się bojownicy wspierani przez Zachód.

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/2014/02/17/351019/syria-nabs-85-foreign-intel-officers/

Czytany 3565 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04