piątek, 14 luty 2014 06:05

ECAG: Iran pokojowo zaangażowany w Syrii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

yarmuk  ECAG

Iran odegrał decydującą rolę w wypracowaniu porozumienia pomiędzy palestyńskimi grupami w Damaszku w obozie dla uchodźców Jarmuk, w nadziei na zakończenie trwających od miesięcy walk – powiedział rzecznik Hamasu Ali Barak.

Według A. Baraka, Iran odegrał aktywną rolę w osiągnięciu porozumienia podpisanego w niedzielę, pomiędzy frakcjami wewnątrz obozu a przedstawicielami Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (LFWP).

Porozumienie wzywa wszystkie zbrojne ugrupowania do połączenia sił w specjalną komisję. „Obóz będzie neutralny. Nikt nie będzie mógł włączyć się w syryjski konflikt po którejś ze stron” – powiedział rzecznik Hamasu, tureckiej agencji informacyjnej Anadol. Według warunków porozumienia, bojownicy z ugrupowania terrorystycznego Al-Nusra zgodzili się oddać swoje pozycje wewnątrz obozu.

Obecnie ok. 18 tysięcy ludzi przebywa w obozie dla uchodźców, który pozostawał pod ostrzałem od września ubiegłego roku. Większość palestyńskiej ludności, poszukującej tam schronienia to kobiety i dzieci.

W styczniu Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie miała pozwolenie na wejście do obozu i rozdysponowała żywność, wodę i lekarstwa. Fakt ten miał miejsce po zażądaniu dostępu do oblężonego od tygodni obozu.

Generalne LFWP ogłosiło we wtorek, że wszyscy wspierani przez zagranicę bojownicy przebywający w palestyńskim obozie Jarmuk na południu Damaszku, opuścili to miejsce: „Ugrupowania terrorystyczne Al-Nusra, Ibn Timeh oraz Batalion Al-Sahaba wycofały się z głównej ulicy obozu Al-Salasin, który de facto był ich ostatnim bastionem w Jarmuk” – potwierdziłszef biura politycznego LFWP Hessam Arafat.

Fot. arunwithaview.wordpress.com

Czytany 5343 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04