wtorek, 21 styczeń 2014 11:30

ECAG: Front Islamski odrzuca udział w rozmowach 'Genewa-2'

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Syria-militants02  ECAG

Tzw. Front Islamski – przymierze kilku takfirystowskich ugrupowań zbrojnych, walczących z syryjskim rządem, poinformował, że nie weźmie udziału w zbliżającej się konferencji pokojowej Genewa-2. Takfirystowskie ugrupowanie, w którym znaczną część stanowią rebelianci z samej Syrii, przekazało tę informację 19 stycznia. 

Abu Omar, lider Frontu Islamskiego, napisał na swoim koncie na Twitterze, że "przyszłość Syrii, powinna zostać określona na polu bitwy, a nie na konferencjach".

Z kolei Abu Bakr-Al-Bagdadi – lider, powiązanego z Al-Kaidą konkurencyjnego ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), walczącego z Frontem Islamskim, umieścił tego samego dnia w Internecie oświadczenie, w którym wezwał konkurencyjne ugrupowania do zawarcia rozejmu. A. Al-Bagdadi stwierdził: „ISIS przychodzi do was, z apelem, aby przestać się zwalczać i skupić się na walce z syryjskim rządem”.

Wiadomość została podana również przez saudyjską telewizję Al-Arabija. Saudyjski rząd nie ukrywa wsparcia dla walczących w Syrii dżihadystów.

Konferencja Genewa-2 rozpocznie się w szwajcarskim mieście Montreux,  22 stycznia, by następnie (po jednodniowej przerwie) 24 stycznia przenieść się do siedziby ONZ w Genewie. Rozmowy mają na celu znalezienie politycznego rozwiązania krwawego konfliktu w Syrii.

Mocarstwa zachodnie i ich regionalni sojusznicy – szczególnie Katar, Arabia Saudyjska i Turcja – udzielają permanentnego wsparcia dla radykalnych ugrupowań zwalczających syryjski rząd.

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/2014/01/20/346734/islamic-front-rejects-geneva-ii-talks/

Czytany 4095 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04