sobota, 29 marzec 2014 09:37

ECAG: Czeczeński terrorysta i saudyjski duchowny na syryjskim froncie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muhaysini-Muslim-al-Shishani  ECAG

Internet obiegły zdjęcia, przedstawiające saudyjskiego duchownego i czeczeńskiego terrorystę, walczących w ramach jednego oddziału Frontu Al-Nusra, oficjalnej gałęzi Al-Kaidy w Syrii. Grupa operuje w ostatnich dniach przeciwko syryjskiej armii na górzystych terenach w nadmorskiej prowincji Latakia. 

Na filmie widać niejakiego Muslima al-Sziszaniego, czeczeńskiego dowódcę Frontu Al-Nusra, razem z Abdallahem Muhammadem al-Muhaysinim, powiązanym z Al-Kaidą saudyjskim duchownym. Film został prawdopodobnie nakręcony po przeprowadzeniu ataku na pozycje armii syryjskiej na terenie Latakii. W Internecie pojawił się 26 marca.

W nagraniu widać dziesiątki wahhabickich bojowników na tle zniszczeń i pożarów, wywołanych prawdopodobnie w wyniku walk oraz M. al-Sziszaniego z obfitą rudą brodą, wychwalającego „postępy” ekstremistów. W 00:58 sekundzie film zatrzymuje się, aby pokazać czeczeńskiego dowódcę Abu al-Sziszaniego Taraba, następnie zatrzymuje się w 1:02 sekundzie. Widać serdeczności, jakimi wymieniają się M. al-Sziszani i A. Muhaysini.

Front Al-Nusra jest sprzymierzony z grupą Ahrar al-Sham, powiązaną z Al-Kaidą, która jest częścią Frontu Islamskiego i salafickiej grupy, znanej jako Ansar al-Sham, przeprowadzających ofensywę w Latakii.

A. Muhaysini, saudyjski duchowny, który trafił do Syrii w 2013 r. i ma ponad 240 tys. zwolenników na Twitterze, publicznie poparł stanowisko Frontu Al-Nusra i Frontu Islamskiego w ich konflikcie z grupą Islamskie Państwo Iraku i Levant (ISIL).

Kiedy w styczniu br. pojawiła się inicjatywa pogodzenia grup przez sąd szariatu do rozwiązywania sporów, A. Muhaysini przypomniał słowa przywódcy al-Kaidy Aymana al-Zawahiriego. W lutym, gdy ISIL odrzucił jego plan, A. Muhaysini wezwał przywódców i bojowników ISIL do „odrzucenia błędów” i przyłączenia się do Frontu Al-Nusra i Frontu Islamskiego.

M. al-Sziszani miał uczestniczyć w konfliktach zbrojnych w ciągu trzech dekad, jak informuje wideo-biografia, która została wydana w listopadzie 2013 r. i przetłumaczona przez The Middle East Media Research Institute (MEMRI).

M. al-Sziszani „służył w dywizji obrony przeciwlotniczej armii radzieckiej w Mołdawii", przed upadkiem Związku Radzieckiego – podaje MEMRI. Potem dołączył do wojny w Czeczenii i walczył u boku Saudyjczyka emira Ibn Khattaba, który był liderem Islamskiej Międzynarodowej Brygady w Czeczenii, zanim ten został zabity przez siły rosyjskie w 2002 r.

W 2012 r., M. al-Sziszani opuścił Kaukaz, udając się na wojnę w Syrii, gdzie początkowo był liderem grupy znanej jako Jund al-Sham lub Armia Syrii. Formacja, wraz z innymi tego typu oddziałami, pod dowództwem S. al-Siszaniego i innego Czeczena, znanego jako Abu Walid al-Sziszani, zjednoczyła się z Frontem Al-Nusra. Dwóch dowódców czeczeńskich – Saifullah al-Sziszani i Muhammad al-Sziszani, zostało zabitych w tym roku podczas walk z syryjskimi siłami rządowymi w Aleppo.

Źródła:
http://www.longwarjournal.org/archives/2014/03/chechen_al_qaeda_com.php
https://www.youtube.com/watch?v=POTMoZKvw4g
Czytany 6003 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04