środa, 21 maj 2014 09:27

ECAG: Armia syryjska rozszerza operacje w pobliżu granicy z Jordanią

Oceń ten artykuł
(1 głos)

alalam_syria  ECAG

Syryjska armia rządowa intensyfikuje operacje militarne na obszarach przy granicy z Jordanią, przejmując kontrolę nad jednym z głównych szlaków, wykorzystywanych przez popieranych przez USA, rebeliantów. Według reportera kanału informacyjnego Al-Alam Hosama Zidana armia zlikwidowała grupy rebelianckie w strategicznym ponad 60-tysięcznym mieście Nawa położonym na zachodzie muhafazy Dara'a.

Lojaliści kontynuują operacje wojskowe w pobliskim obszarze, które są ułatwione w wyniku przejęcia kontroli nad okolicznymi wzniesieniami. W chwili obecnej walki koncentrują się na odbiciu szpitala znajdującego się na północnym zachodzie miejscowości. Budynek znajduje się pod całkowitą kontrolą bojowników. 

H. Zidan poinformował, że dwie główne trasy zaopatrzenia dla bojowników, łączące regiony Amkhar i Jasem z miastem Nawa zostały „namierzone przez armię”. Według mieszkańców, dziesiątki rannych bojowników zostało przeniesionych do szpitala, który znajduje się obecnie w centrum walk.

Jordania, posiadająca na swoim terytorium stałą amerykańską bazę wojskową w pobliżu granicy z Syrią, stała się jednym z głównych szlaków zaopatrzenia dla grup rebeliantów. Transfer broni i wyszkolonych przez Amerykanów bojowników przez granice z Jordanią trwa od początku konfliktu w Syrii. 

Londyńska gazeta wychodząca w języku arabskim „Al-Hayat” poinformowała w poniedziałek (19.05), że jordańskie wojsko dokonało przegrupowania swoich sił wzdłuż długiej granicy Królestwa Jordanii z Syrią, w związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa na granicy. W ubiegłym miesiącu jordańska telewizja państwowa poinformowała, że siły powietrzne Jordanii zniszczyły jadące z Syrii pojazdy wojskowe, próbujące przekroczyć jordańską granicę.

Jordańskie źródła wojskowe podały, że celem okazali się syryjscy bojownicy z karabinami maszynowymi, zamontowanymi na cywilnych pojazdach, którzy próbowali wycofać się z obszaru ogarniętego walkami na południu Syrii. 

Amman niedawno zaostrzył kontrolę wzdłuż 370 kilometrowej granicy by zapobiec przenikaniu jordańskich ekstremistycznych bojowników, którzy, wpierw przyłączając się do grup zbrojnych w Syrii, chcą potem często wracać do Jordanii.

Źródło: http://en.alalam.ir/news/1595789

Czytany 5793 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04