niedziela, 26 styczeń 2014 13:53

ECAG: Amerykański szantaż finansowy w Genewa-2?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

robert_ford  ECAG

Były amerykański ambasador w Syryjskiej Republice Arabskiej Robert Ford miał nakazać, wspieranej zza granicy opozycji, by ta wzięła udział w międzynarodowej konferencji pokojowej Genewa-2, twierdząc, że doszło do znaczących zmian w polityce saudyjskiej wobec syryjskiego kryzysu. 

Urzędnik w komitecie wykonawczym tzw. Syryjskiej Koalicji Narodowej – Nidal Hamade powiedział, że podczas spotkania koalicji w Stambule w Turcji, R. Ford zagroził, że „zostaną obcięte fundusze dla każdego, kto nie weźmie udziału w spotkaniu”.

Strona internetowa libańskiej telewizji Al-Manar podała nazwiska wszystkich tych, którzy sprzeciwiali się wzięciu udziału w konferencji. Byli to: Loay Safi, Anass al-Abdeh Haitham al-Maleha, Burhan Ghalioun, Najeeb al-Ghadban i Maher Noaimi.

Podczas spotkania w Stambule Ford miał powiedzie, że ważna dla syryjskiej koalicji postać, jak książę Bandar bin Sułtan (szef wywiadu Arabii Saudyjskiej), przebywa na wakacjach w Stanach Zjednoczonych „z powodu choroby i zmęczenia psychicznego” – dodał N. Hamade, powołując się na urzędnika opozycji, blisko współpracującego z  byłym syryjskim premierem Rijadem Hidżabem. „Informuję, że w Arabii Saudyjskiej pojawią się polityczne zmiany w marcu przyszłego roku” – miał powiedzieć  R. Ford, dodając że będą one dotyczyć księcia Bandara i Faissala al-Sauda (ministra spraw zagranicznych – przyp. red.). „Chcieliśmy również przekazać, że USA spytały Saada Haririego (lidera bloku parlamentarnego al-Mustaqbal w Libanie), czy weźmie on udział w rządzie koalicyjnym z Hezbollahem”.

Były amerykański ambasador dodał również, że saudyjska komisja ds. Libanu i Syrii, skupiająca Abdulaziza Khoja, Abdulaziza Bin Abdullaha Al Sauda i Muqrena Bin Abdullaha Al Sauda ma zostać aktywowana i ma przejąć sprawy Libanu i Syrii od księcia Bandara. R. Ford poinformował również syryjskich opozycjonistów, że: „Plan księcia Bandara w kwestii konfliktu syryjskiego, wprowadzony w 2012 roku, miał katastrofalne skutki dla Syrii i regionu. Spowodował, że Syria stała się bazą Al-Kaidy w regionie z czym USA muszą się liczyć. Dlatego musicie przestać się opierać i udać się na Genewę 2, taki jest amerykański interes”.

Źródła: http://www.almanar.com.lb/main.php
http://www.globalresearch.ca/author/global-research-news

Czytany 5130 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04