piątek, 12 październik 2012 08:28

Czy Zachód rozważa zamordowanie Bashara al-Assada?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Baszar


  ECAG

Według niepotwierdzonych jeszcze planów saudyjsko-francuski plan zamordowania prezydenta Syrii Bashara al-Assada został zainicjowany przez byłego francuskiego prezydenta Nicholasa Sarkozy’ego.

 

Były już rezydent Pałacu Elizejskiego miał ostatnie dni swojego urzędowania spędzić na próbach przekonania amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy do planów ataku na pałace al-Assada, jego rodziny i członków syryjskiego rządu [1]. Prezydent B. Obama miał „nie wyrażać chęci do wzięcia udziału w tej misji pomimo wielokrotnego nalegania Nicholasa Sarkozy’ego, plan włączenia sił amerykańskich do takich działań nigdy nie powstał” [2].

Russia Today, powołując się na izraelską agencję Debka, poinformowała, że amerykański prezydent nie był gotowy do „użyczenia” amerykańskiej armii do pomocy francusko-saudyjskiej misji, która miała polegać na atakach lotniczych i intensywnym bombardowaniu twierdzy al-Assada.

Warto zauważyć, że w połowie lipca, syryjski rząd został bezpośrednio zaatakowany. W starannie zaplanowanego zamachu, zginęli minister obrony Daoud Rajha, Assef Shawkat (wiceminister obrony) i gen. Hassan Turkmani. Nie ma jednak dowodów na to, że Francja stała za tą operacją. Opcja zabicia syryjskiego prezydenta funkcjonuje obecnie w domenie dyplomatycznych spekulacji. W ostatnim oświadczeniu, minister spraw zagranicznych Australii Bob Carr insynuował bez ogródek, że "głównym ruchem w kierunku pokoju w Syrii wydają się być zdrada i morderstwo" [prezydenta al-Assada] [3]. „Myślę, ze wiemy o tym, że konflikt wyrówna się jeśli dojdzie do poważnych wystąpień z rządu Assada, szczególnie chodzi tutaj o zdradę części jego sił zbrojnych” – powiedział australijski minister. „Brzmi to brutalnie i grubiańsko, być może zabójstwa połączone z dezercjami najważniejszych osób w armii są wymagane, aby uzyskać po pierwsze: zawieszenie broni, po drugie: polityczne negocjacje" [4].

Minister spraw zagranicznych Australii Bob Carr, który jest wtajemniczony w politykę zagraniczną NATO, wyjaśnił jednak, że „nie miał żadnych danych wywiadowczych – nic nie wpłynęło na moje biurko – nie sugeruję by to miało się wydarzyć, ale wydaje się warunkiem wstępnym ruchu w kierunku pokoju” [5]. Z punktu widzenia ministra „pokój i demokracja” w Syrii wymagają pozasądowego morderstwa syryjskiej głowy państwa.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://www.globalresearch.ca/syria-is-the-west-contemplating-the-assassination-of-president-bashar-al-assad/
_________________________________
1 http://www.deccanchronicle.com/channels/world/middle-east/syria-veto-obama-refused-be-part-assad-assassination-plan-240
2 Ibidem.
3 http://www.abc.net.au/news/2012-10-08/assassination-or-mass-defection-needed-to-topple-assad3a-carr/4301790
4 Ibidem
5 Ibidem.


Czytany 4793 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04