czwartek, 14 czerwiec 2012 15:33

Chiny przeciwne 'wariantowi jemeńskiemu' dla Syrii

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

stop_road  ECAG

Oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua skrytykowała próby przeforsowania przez Biały Dom tzw. „jemeńskiego scenariusza” [1] dla Syrii. 

 

Przytaczamy fragmenty analitycznego komentarza opublikowanego na Xinhua: „W ostatnim czasie w Syrii doszło do dwóch masakr ludności cywilnej. Opozycja obarczyła odpowiedzialnością za obie zbrodnie rząd i ogłosiła zerwanie rozejmu. Zagroziło to zawieszeniem planu pokojowego specjalnego wysłannika ONZ i Ligii Państw Arabskich Kofiego Annana, który przewidywał pokojowe uregulowanie konfliktu syryjskiego. Obecnie społeczność międzynarodowa aktywnie dyskutuje możliwość wdrożenia w Syrii <jemeńskiego wariantu transformacji> co może być niezwykle trudne ponieważ realia obu państw znacząco się różnią”.

„Były prezydent Jemenu Ali Abdullah Saleh do momentu zrzeczenia się władzy praktycznie utracił kontrolę nad krajem. Wielu wysoko postawionych przedstawicieli rządu i parlamentu Jemenu a także oficerowie i żołnierze armii rządowej przeszli na stronę opozycji stając się w istocie jej kręgosłupem. Podczas zamieszek, które ogarnęły kraj Saleh został zaatakowany w swoim domu i ciężko ranny po czym został zmuszony by poddać się leczeniu w Arabii Saudyjskiej. W Syrii sytuacja jest zupełnie inna: nie doszło do rozłamu w kierownictwie państwa, które po dawnemu ma ogromne wpływy, do tego armia syryjska, która wciąż popiera Bashara Assada. Grupy uzbrojonej opozycji są znacznie słabsze od wojsk rządowych”.

„Kraje zachodnie na czele z USA, a także Arabia Saudyjska, Katar i inne państwa Zatoki Perskiej domagają się natychmiastowego odejścia prezydenta Assada z urzędu. Poza tym rozbicie sił opozycyjnych Syrii, może doprowadzić do tego, że w przypadku odejścia Bashara  Assada w kraju nie powstanie jednolita siłą, która będzie w stanie kontrolować całe terytorium kraju, a to z kolei grozi anarchią”.

„Obecnie sytuacja  w Syrii komplikuje się dzień po dniu. Zdaniem analityków, jeśli plan Anna zostanie odrzucony a „jemeńskiego modelu” nie uda się wprowadzić w życie, Syrii grozi wojna domowa, która może mieć negatywny wpływ na region i cały świat. Pragmatycznym sposobem na uregulowanie sytuacji w Syrii są negocjacje polityczne, między wszystkimi zaangażowanymi stronami, a zmiana władzy przez lekkomyślną ingerencję z zewnątrz, może spowodować efekt bumerangu”. 

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło:   http://russian.irib.ir/news/blizhni-vastok/item/147916-в-сирии-не-удастся-внедрить-американский-план-йеменской-модели

______________________________________________________

1 Transformacja polegająca de facto na przekazaniu władzy przez prezydenta Saleha (który panował od 1978 r.) dotychczasowemu wiceprezydentowi Abd-Rabbu Mansour Hadi, który jako jedyny kandydat zwyciężył w wyborach prezydenckich 21 lutego 2012.

Czytany 4604 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04