wtorek, 28 sierpień 2012 15:34

Broń dla syryjskich rebeliantów w tureckich ambulansach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

turkisch_ambu  ECAG

Tureckie ambulanse wykorzystywane są do szmuglowania broni dla syryjskich rebeliantów z pogwałceniem konwencji genewskich, informują źródła rosyjskie. Urzędnicy NATO nie komentują tych zarzutów.

„Świadkowie w Kushakli, Harran i Buculmez, tureckich miastach na granicy z Syrią, twierdzą, że ambulanse dostarczają do Syrii broń i wracają z rannymi do Turcji. Potwierdził to deputowany tureckiej prowincji Hatay, Mevlet Dudu” [1].

Na podstawie konwencji genewskich nie można atakować pojazdów medycznych. Jest to zbrodnia wojenna. Konwencje genewskie to zbiór międzynarodowych zasady regulujących sposoby traktowania więźniów, chorych i rannych oraz cywilów podczas wojny. Chronią m.in. ambulanse, szpitale wojskowe i ich pracowników, „są neutralne i nie wolno do nich strzelać”. Prawie wszystkie kraje świata ratyfikowały stosowne umowy międzyanrodowe w tym zakresie, łącznie z Turcją – członkiem NATO i wojskowym przyjacielem Stanów Zjednoczonych:

Artykuł 1. Konwencji w Kwestii Poprawy Losu Rannych na polu Bitwy. Genewa, 22 sierpnia 1864 stanowi: „Karetki i szpitale wojskowe są uznawane za neutralne i jako takie są chronione i szanowane przez walczące strony dopóki ranni i chorzy nie zostaną przetransportowani” [2].

Turcja wydaje się naruszać Konwencje Genewskie w tym zakresie, wykorzystując ambulanse do transportu broni. „Reguły odnośnie ambulansów lub innych pojazdów naziemnych są dość oczywiste” – poinformował anonimowy pracownik Pentagonu, który odmówił podania danych personalnych z obawy przed ukaraniem przez przełożonych.

„Podobnie personel medyczny” nie może być pod żadnym warunkiem zaatakowany, musi być „szanowany i chroniony”, zgodnie z artykułami 35 i 19 Pierwszej Konwencji Genewskiej z 1949 roku. Powinien on być również oznaczony symbolami Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. Są one obiektem kontroli i tracą ochronę w zależności od wcześniejszego ostrzeżenia i w sensownym terminie, jeśli zostają wykorzystywane do popełniania czynów szkodliwych dla wroga, wykraczających poza obowiązki stricte humanitarne. "Jeśli te rewelacje są prawdziwe to Turcja narusza Konwencję Genewską w sposób bezpośredni i oczywisty” – podkreślił pracownik Pentagonu.

Według amerykańskiego Departamentu Stanu Turcja otrzymała 21 mld USD pomocy od Stanów Zjednoczonych z czego 14 mld USD miało charakter bezpośredniej pomocy wojskowej [3].  Urzędnicy w Brukseli odmówili skomentowania rażących naruszeń przez Turcję wspomnianych konwencji, nazywając raporty „bezpodstawnymi i nieuzasadnionymi”. Reporterzy Pravda.ru i Press Tv bronią swoich sprawozdań, twierdząc, ze są one rzetelne i oparte na faktach.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://www.examiner.com/article/turkey-violating-geneva-convention-using-ambulances-for-weapons-transport
Fot. Turkey-in-photos.com (Ambulans na zdjęciu nie był wykorzystywany do zarzucanych działań)
_________________________________________
1. http://english.pravda.ru/hotspots/conflicts/15-08-2012/121893-terrorist_syria-0/; http://www.presstv.ir/detail/2012/08/09/255390/turkish-ambulances-take-arms-into-syria/
2. http://www.icrc.org/ihl.nsf/full/120?opendocument
3. http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/3432.htm
Czytany 4769 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04