środa, 05 wrzesień 2012 08:44

Austriacka gazeta oskarżona o sfałszowanie reportażu z Syrii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

pictureECAG

Blogerzy oskarżyli austriacką gazetę Die Krone Zeitung o używanie programu do obróbki zdjęć Fotoshop w reportażu na temat wojny w Syrii. Informację na ten temat podał francuski portal Le Journal du Siecle.

W numerze z 28 lipca opublikowano zdjęcie syryjskiej rodziny na tle zburzonego miasta Aleppo: mężczyzna z dzieckiem na rękach i kobieta w Hidżabie idą po ulicy. Fotografia była załączona do artykułu zatytułowanego Armia Assada czołgami toruje drogę „matce wszystkich bitew”. „Matką wszystkich bitew” nazywa się w prasie syryjskiej bitwę o Aleppo, niezwykle znaczące miasto w Syrii, będące jednocześnie jej centrum ekonomicznym. Syryjskie władze uważają, że odbijając Aleppo z rąk powstańców, będą w stanie utrzymać zbrojną przewagę w konflikcie.

Wkrótce po ukazaniu się numeru na stronie Reddit [1]  pojawiła się oryginalna fotografia Agencji EPA, na której ta sama rodzina, porusza się na tle normalnego miejskiego krajobrazu. Zdjęcie zostało opublikowane na stronie internetowej Agencji w dniu 26 lipca. Blogerzy zarzucili Die Krone Zeitung celowe wykorzystywanie programu graficznego, by zwiększyć wrażenie dramatyzacji syryjskiego konfliktu. 

Die Krone Zeitung jest jednym z największych dzienników w Austrii. Codziennie jest czytane przez ponad 2,9 miliona czytelników, co stanowi 43% wszystkich czytelników gazet w tym kraju.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://lenta.ru/news/2012/07/30/krone/


_______________________
1 http://i.imgur.com/hQuRK.jpg

Czytany 4358 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04