niedziela, 22 grudzień 2013 11:51

Amnesty International: więźniowie rebeliantów w Syrii torturowani

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

syria-ISIS  ECAG

Uprowadzenia, tortury, zabójstwa, sądy szariackie, tajne więzienia, w których więźniowie przetrzymywani są w nieludzkich warunkach – takie zarzuty wysunęła w swoim ostatnim raporcie organizacja Amnesty International, pod adresem powiązanych z Al-Kaidą dżihadystów, działających w Syrii. Raport podaje, że ich ofiarami są również ośmioletnie dzieci. 

Według materiału, przetrzymywani ludzie zostali pochwyceni przez zamaskowanych napastników, są trzymani tygodniami w ciasnych, pojedynczych celach, w nieznanych miejscach. Następnie zostali postawieni przed sądami szariackimi, które często wydawały wyroki śmierci lub ciężkie kary cielesne.

Byli więźniowie twierdzili, że byli bici gumowymi pasami i kablami, torturowani przy pomocy wstrząsów elektrycznych. Byli poddawani również tzw. „torturom skorpiona”, polegającym na podwieszaniu więźnia za nadgarstki.

Wszyscy przetrzymywani przez grupę ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewantu) przetrzymywani są w „okrutnych i nieludzkich warunkach”. Przykładowo dwóch 14-latków znalazło się wśród skazanych na karę chłosty. Ojciec jednego z nich był zmuszany do słuchania krzyków syna, kiedy chłopiec był torturowany w pobliskim pokoju. Drugi przykład, przytoczony przez AI, dotyczący 14-letniego dziecka, podaje, że otrzymało ono karę chłosty w liczbie ponad 90 batów, w czasie przesłuchania w Sadd al- Baas, więzieniu ISIS znajdującym się w prowincji al-Raqqa. Inne dziecko, oskarżone przez ISIS o kradzież motocykla, doświadczyło również ciężkich kar cielesnych.

ISIS aresztuje pod zarzutem pospolitych przestępstw takich, jak kradzież ale też m.in. palenie tytoniu, seks pozamałżeński lub kwestionowanie zasad organizacji czy przynależność do innych ugrupowań. W ciągu ostatnich miesięcy zatrzymano na tej podstawie dziesiątki osób.

„Po latach doświadczania brutalności reżimu (prezydenta Bashara al-Asada), ludność z Raqqa i Aleppo cierpi teraz pod nową forma tyranii nałożonej przez ISIS. W jej ramach arbitralne aresztowania, tortury i egzekucje są na porządku dziennym” – stwierdził w raporcie Philip Luther, dyrektor AI ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

AI wezwała Turcję i kraje Zatoki Perskiej, które wspierają główne nurty rebeliantów, by zatrzymały dopływ broni i pomocy dla ISIS i innych organizacji oskarżanych o łamanie praw człowieka.

„Rząd turecki, w szczególności powinien zapobiec temu, by jego terytorium było wykorzystywane przez ISIS do dostarczania broni i rekrutów do Syrii. Również państwa Zatoki Perskiej, które wyraziły poparcie dla ugrupowań zbrojnych, walczących z rządem syryjskim, powinny podjąć działania w celu zapobieżenia napływowi broni, sprzętu i innego wsparcia dla ISIS w kontekście przerażających danych nt łamania praw człowieka przez tą organizację” – dodał P. Luther.

ISIS znane jest z przeprowadzania dziesiątków zamachów samobójczych w Iraku i Syrii. Organizacja posiada w swych szeregach wielu zagranicznych najemników. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy syryjskie ugrupowania rebelianckie oskarża się o łamanie praw człowieka i brutalną przemoc. W środę (18 grudnia) Rosja potępiła masakrę w miejscowości Adra, 20 km na północ od Damaszku, gdzie grupy dżihadystów dokonały rzezi dziesiątków cywilów, w tym dzieci. W wyniku egzekucji (w tym palenia żywcem) zginęło co najmniej 80 osób.

Źródła: http://www.amnesty.org/en/news/syria-harrowing-torture-summary-killings-secret-isis-detention-centres-2013-12-19
http://rt.com/news/syria-qaeda-prison-detainees-478/

Czytany 3820 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04