środa, 09 maj 2012 18:52

Amerykańska firma ochroniarska pomagała syryjskim rebeliantom

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

SCG  ECAG

Do Internetu przeciekły informacje, z których wynika, że tzw. „firma ochroniarska” SCG International pomagała syryjskiej opozycji zbrojnej w próbach obalenia prezydenta Bashara al-Asada, na prośbę amerykańskich urzędników – podaje rosyjski portal Pieriewodika.ru, powołując się na reportaż Press TV. 

Demaskatorska strona Wikileaks opublikowała maile, wysyłane przez szefa SCG Jamesa F. Smitha, który był również dyrektorem kontrowersyjnej firmy Blackwater, oskarżanej o liczne zbrodnie popełnione na cywilach w Iraku i Afganistanie. W jednym z maili Smith pisze, że jego kompanii polecono zorganizowanie w Turcji bazy dla syryjskiej opozycji. Oficjalnie celem „zorganizowania misji rozpoznawczej”, a de facto – „w jaki sposób można pomóc w obaleniu reżimu”.

Listy mailowe zostały wysłane do wiceszefa STRATFOR Freda Burtona. STRATFOR jest jednym z najważniejszych prywatnych ośrodków analitycznych w USA, zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa i wywiadu. Dostarcza analiz geopolitycznych dla korporacji i rządów.

Smith przedstawia swoją firmę Burtonowi, powołując się na swoje doświadczenia pracy w CIA, reklamując się, że firma składa się z byłych współpracowników Ministerstwa Obrony, CIA oraz organów ochrony prawnej. Podaje informacje, o tym, że firma oferuje usługi tym samym instytucjom w formie szkoleń, bezpieczeństwa czy zbierania informacji. Misja SCG, razem z syryjską opozycją, zgodnie z treściami ujawnionych maili, miała polegać na powietrznej ochronie członkini Kongresu z Partii Republikańskiej Sue Myrick.

James S. Smith udzielił również informacji STRATFOROWI na temat Libii, gdzie SCG International dostała zlecenie ochrony członków libijskiej Narodowej Rady Tymczasowej i szkolenia libijskich powstańców. Burton poruszony wiadomościami od Smitha chwali go w jednym z maili: „Dobra informacja, charakteryzuje się pewnym źródłem...”

Maile z tymi informacjami są częścią pięciu milionów wiadomości wykradzionych z serwerów STRATFOR w połowie grudnia ubiegłego roku przez grupę hackerską Anonymus.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://perevodika.ru/articles/21286.html?sphrase_id=105442

Czytany 4279 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04