piątek, 13 lipiec 2012 14:13

al-Asad może użyć broni chemicznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

kaftany Info ECAG

W ramach trwających manewrów wojskowych, Syria w czwartek 12 lipca testowała zaawansowane rakiety balistyczne Scud D zdolne do przenoszenia broni chemicznej i gazu rażącego układ nerwowy. Zdaniem portalu Debka file, jest klarowna informacja ze strony Bashara al-Asada, że broń masowej zagłady może zostać użyta w obronie reżimu.

Amerykańscy oficjele alarmują, że są zaniepokojeni składowaniem przez reżim tego typu arsenału – sarin, gaz nerwowy, gaz musztardowy i cyjanek. Jednocześnie ostrzegają, że broń ta może przyczynić się do eskalacji konfliktu i rozszerzyć działania na inne regiony. „To może ustanowić precedens w kwestii broni masowej zagłady, użytej na naszych oczach” – powiedział jeden z amerykańskich urzędników. Podkreślił także, że „to może być bardzo groźne dla naszego bezpieczeństwa narodowego”. Administracja Obamy rozpoczęła briefing odnośnie nowych działań wywiadowczych.

Źródła DEBKA podają, że takie działanie prezydenta Bashara al-Asada spowodowane są dwoma czynnikami:

1. Rebelianci znaleźli sposób na stosowanie przydrożnych min, zdolnych niszczyć czołgi T-72, które w tym tygodniu władze syryjskie próbowały użyć do walki z opozycją. Czołgi wysłane długim konwojem do Aleppo i na przedmieścia Damaszku zostały wysadzone w powietrze.

2. Balans wojny osiągnął punkt, w którym rząd kontroluje tylko te część państwa, gdzie został rozmieszczony ciężki sprzęt wojskowy, albo siły bezpieczeństwa ze sprzętem o dużej mocy ognia. Pozostałe regiony kontrolują rebelianci.

W ramach prowadzonych manewrów wojskowych, Syryjczycy wystrzelili wyselekcjonowane rakiety typu ziemia-ziemia, które zdolne są „trafić cel głęboko na terytorium wroga.” Źródła DEBKA donoszą również, że pociski typu Scud, M-600, Fateh-110 i Zelzal są w stanie osiągnąć terytorium Izraela. Reżim testuje także zmodernizowane pociski shore-to-ship C-802, które wystrzeliwane są z wybrzeża do nadpływających statków. Amerykańscy oficjele ujawnili w czwartek w Waszyngtonie, że „Syria rozpoczęła przenoszenie swojej broni chemicznej ze swoich składów uzbrojenia”. Nie powiedzieli jednak gdzie taka broń jest przenoszona.

Nieoficjalnie uważa się, że głowice rakiet i pocisków zawierających chemiczną broń jak sarin, gaz musztardowy i cyjanek transportowane są do konkretnych syryjskich jednostek operacyjnych (być może w miejsca walk z rebeliantami). Niektórzy z amerykańskich urzędników cytowanych przez The Wall Street Journal obawiają się, że „Damaszek zamierza użyć tego rodzaju broni przeciw buntownikom i cywilom, potencjalnie jako część docelowej kampanii czystek etnicznych.”

Źródło: debka.com
Fot.: www.fbi.gov
Czytany 3876 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04