czwartek, 14 luty 2013 08:15

180 rebeliantów zabitych w walkach na przedmieściach Aleppo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Aleppo_battle  ECAG

Ważna strategicznie miejscowość Sufeira na przedmieściach Aleppo była w ostatnich dniach areną znaczących sukcesów syryjskich wojsk rządowych. Sufeira jest położona niecałe 10 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego Aleppo w Nairab. O znaczeniu tego obszaru stanowi obecność wielu obiektów wojskowych i specjalistycznych centrów badawczych.

Syryjskie naczelne dowództwo wojskowe uświadomiło sobie znaczenie Sufeiry i ataków, szczególnie nocnych przeciwko tej miejscowości i postanowiło przejąć nad nią pełną kontrolę.  

Blog Syrian Perspective, powołując się na własne źródła, szczegółowo opisuje zwycięskie dla armii rządowej walki o tą miejscowość. W zmaganiach  wykorzystano zarówno artylerię, lotnictwo jak i działania komandosów, celem do przeprowadzenia punktowych operacji. Trzon sił rebelianckich stanowili bojówkarze Frontu Al-Nusra, którzy posiadali silne punkty oporu na drodze z Sufeiry do Aleppo.

Operację rozpoczęły 8 lutego naloty rządowych samolotów typu Mig i Su, które uderzyły na północne obszary miejscowości. W tym samym czasie punktowy ostrzał artylerii „rozmiękczył” pozycje rebelianckie. Za ich linią działania podjęły siły specjalne, przetransportowane z rejonu Qutayfa (25- tysięczne miasto, 40 km na wschód od Damaszku). Komandosi byli świeżo upieczonymi absolwentami szkoleń do prowadzenia tego typu działań. Uzupełniające się jednostki tworzyły razem Trzeci Korpus Armijny wojsk syryjskich. 

Rebelianci byli bez szans. Wszystkie drogi na południe od Nairab w pobliżu lotniska zostały zamknięte przez armię syryjską, żadne posiłki czy uzupełnienie broni nie mogły dotrzeć do buntowników. Był to klasyczny manewr okrążający. Wstępna liczba zabitych rebeliantów w Sufeira wynosi 180 ciał. 20 ciał udało się zidentyfikować  (dane z 10 lutego). W 38 przypadkach nie udało się ustalić tożsamości co wskazuje na zagraniczne pochodzenie. 64 rebeliantów wzięto do niewoli.

Na podst.: http://syrianperspective.blogspot.com.au/2013/02/first-post-february-10-2013-terrorists.html

Czytany 5955 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04