Wydrukuj tę stronę
wtorek, 25 sierpień 2009 06:27

W RIA Novosti o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Oceń ten artykuł
(0 głosów)


ECAG

Szef ECAG Mateusz Piskorski udzielił wywiadu dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti. W swojej wypowiedzi stwierdził m.in., że „Wszystkie możliwe oceny paktu Ribbentrop-Mołotow powinny opierać się na potwierdzonych archiwalnymi dokumentami faktach. Podobnie i analiza wariantów rozwoju wydarzeń w 1939 roku".

„Z punktu widzenia Polski ten pakt przyniósł negatywne konsekwencje, choć z drugiej strony, straty wśród polskich obywateli byłyby znacząco większa, gdyby całość polskiego terytorium weszła pod kontrolę hitlerowskich Niemiec" - powiedział Piskorski.

„Ponadto Polacy muszą pamiętać, że sami rok wcześniej współpracowali z Berlinem, choć w znacznie mniejszym stopniu. Polska wzięła udział w podziale Czechosłowacji, a potem Związek Radziecki wziął udział w podziale Polski. Obydwa te fakty trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie z etycznego punktu widzenia, ale polityka, jak wiadomo, nie zawsze jest etyczna".

„Jestem głęboko przekonany, że nie mają sensu przeprosiny za polityczne i dyplomatyczne decyzje sprzed siedemdziesięciu lat. Przepraszać mogliby Ci, którzy podpisali pakt" - powiedział Piskorski.

Analityk zaznaczył także, że w ciągu ostatnich miesięcy w Polsce pojawiło się wiele publikacji, mających na celu, wywołanie ostrej reakcji strony rosyjskiej. „Po takiej reakcji, można by przekonywać społeczeństwo polskie, że Rosja nie szanuje polskiego punktu widzenia" - zakończył Mateusz Piskorski.

Pełny tekst wywiadu w j. rosyjskim TUTAJ.

Czytany 8263 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04

Najnowsze od Mateusz Piskorski

Przeczytaj teksty o podobnej tematyce.