niedziela, 24 czerwiec 2012 17:48

W Panoramie TVP2 o politycznym futbolu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Marcin_domagala_Panorama_09  ECAG

23 czerwca ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Marcin Domagała udzielił krótkiej wypowiedzi dla programu informacyjnego Panorama w TVP2. Wypowiedź dotyczyła politycznych aspektów sportu, które w jego przekonaniu zawsze będą obecne w sporcie.

Zdaniem eksperta ECAG dzieje się tak z uwagi na wielkie emocje, które targają, nie tylko zawodnikami, ale przede wszystkim kibicami. "Warto w tym kontekście przypomnieć najbardziej bodajże ekstremalny przypadek, jakim była wojna futbolowa w 1969 r. między Hondurasem a Salwadorem, która rozpoczeła się w kilka godzin po meczu rozegranyum przez drużynu piłkarskie obydwu państw" – podkreślał Domagała. Oczywiście – zdaniem eksperta – był to przypadek skrajny.

Wracając zaś do emocji, to udzielają się one bez wątpienia wszystkim. Dobrym przykładem były tutaj reakcje niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która znana jest głównie z twardej postawy i nieustępliwości, na polu politycznym ciesząc się opinią twardego "rycerza Unii Europejskiej". Na meczu z Grecją pokazała jednak olbrzymie emocje, które znacząco ociepliły jej dotychczasowy wizerunek.

W kontekście emocji, jakie budzi sport, warto przypomnieć sobie niedawny mecz Polska-Rosja, który był wydarzeniem nader podszytym polityką. W tym przypadku niestety emocje przeniosły się poza stadion w postaci bójek pseudokibiców z obydwu państw. Szczęście w nieszczęściu było takie, że emocjonalne niepokoje dotyczyły bardzo niewielkiej grupy, zaś olbrzymia większość kibiców zaróno z Polski i Rosji wspaniale bawiła się na meczu. W tym kontekście mecz Niemcy-Grecja rónież posiadał charakter polityczny. Warto go chociażby porónać do geopolityki – bogata i nieźle zarządzana północ udowodniła na boisku swoją wyższość nad biednym i kiepsko, w efektach, rządzonym południem. To co istotne, w tym wypadku apogeum emocji sięgało tutaj absolutnie bezpiecznych poziomów. Jeśli w przyszłości jakiekolwiek konotacje z polityką będą występować w sporcie – to ich efekt powinien emanować właśnie tak, jak podczas tego wydarzenia.

 

Czytany 4051 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04