poniedziałek, 23 lipiec 2012 13:55

W Panoramie TVP 2 o zamachu w Bułgarii

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

panorama_Lreszczynski  ECAG

19 lipca ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Łukasz Reszczyński udzielił krótkiego komentarza dla programu informacyjnego Panorama w TVP2. Wypowiedź dotyczyła sprawy środowego zamachu bombowego w Bułgarii, dokonanego na obywatelach Izraela.

Zdaniem Eksperta ECAG Bułgaria stała się ofiarą geopolitycznej rozgrywki pomiędzy Izraelem, USA a Iranem, zaś jej wybór przez terrorystów wynikał ze słabości jej systemu bezpieczeństwa. Bułgaria nie miała dotychczas podobnych doświadczeń, więc niezwykle istotnym był czynnik zaskoczenia. Ekspert ECAG zwrócił również uwagę na fakt wysokiego poziomu korupcji w Bułgarii co również może mieć swoje znaczenie w kontekście sprawnego funkcjonowania państwowego systemu bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostaje również bliskość bałkańskiego szlaku przemytniczego, co z pewnością stanowiło duże ułatwienie chociażby w kwestii pozyskania i transportu materiału wybuchowego.

Mimo potężnej dezinformacji, wiele wskazuje na to, że za zamachem stoją ugrupowania terrorystyczne pośrednio związane z Iranem. W tym kontekście wydarzenie można zatem odczytywać jako odwet Teheranu za szereg zabójstw dokonywanych w latach poprzednich przez służby specjalne Izraela i USA na jego naukowcach związanych z pracami nad irańskim programem atomowym. Organizowanie zamachów na obywateli Izraela w różnych zakątkach świata nie jest zresztą niczym nowym, z tym, że do tej pory dużą część tego typu akcji udało się izraelskim służbom udaremnić. Ponadto takie rozwiązania wpisują się w strategię islamskich ugrupowań terrorystycznych, dążących do stwarzania maksymalnego zagrożenia dla obywateli Izraela w każdym miejscu na świecie.

Zdaniem Eksperta ECAG zamach w Bułgarii traktować należy jako kolejny etap przygotowań do izraelsko-amerykańskiej inwazji na Iran.

Czytany 4402 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04