poniedziałek, 01 lipiec 2013 06:01

Potęgometria, czyli jak liczyć potęgi państw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

potegometria_I  OBP/ECAG

Oddajemy w ręce Czytelników I tom innowacyjnej serii Potęgometria, opracowany przez Ośrodek Badań Potęgometrycznych przy Europejskim Centrum Analiz Geopolitycznych pod redakcją naukową prof. Uniwersytetu Warszawskiego dra hab. Mirosława Sułka. 

 

Ze wstępu

Mają Państwo przed sobą pierwszy tom innowacyjnego dzieła Ośrodka Badań Potęgometrycznych Potęgometria, poświęconego teoretycznym i praktycznym zagadnieniom modelowania, symulowania, prognozowania i oceny międzynarodowego układu sił. Wychodzimy od znanej tezy Raymonda Arona, wg którego najważniejszą cechą każdego systemu międzynarodowego jest układ sił.potegometria_I_big

Potęgometria, użyta w tytule, to dyscyplina pomocnicza nauki o stosunkach międzynarodowych oraz geopolityki. Najogólniej rzecz biorąc, zajmuje się rożnymi miarami materialnych i niematerialnych możliwości, wynikającej z nich wielkości wpływu na otoczenie różnorodnych uczestników stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem państw.

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi o charakterze merytorycznym, metodologicznym i technicznym, które pomogą nam sprawniej redagować przyszłe prace. Zachęcamy również do współpracy w formie bezpośredniej – przez nadsyłanie na adres wydawcy lub bezpośrednio do Ośrodka Badań Potęgometrycznych Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych artykułów, recenzji, omówień, sprawozdań z konferencji itp., które zawierają przedmiot naszych dociekań i zainteresowań.

Naturalnym odbiorcą treści zawartych w naszej publikacji są analitycy stosunków międzynarodowych (w wymiarze politycznym, ekonomicznym, wojskowym i kulturowym), zwłaszcza przedstawiciele studiów strategicznych odniesionych do państw, przedsiębiorstw międzynarodowych, organizacji międzynarodowych innych uczestników (aktorów) stosunków międzynarodowych. Nie powinni być też zawiedzieni dziennikarze i studenci, którym chcemy przybliżyć tę ważną dziedzinę wiedzy, jaką niewątpliwie jest potęgometria.

(-) Mirosław Sułek

Spis treści

 

1. Mirosław Sułek, Zakres i przedmiot badań potęgometrii
2. Karl Hohn, Statistics and national power
3. Mirosław Sułek, Syntetyczny model pomiaru potęgi państw
4. Dariusz Michalik, Modelowanie i symulacje międzynarodowego układu sił
5. Ewelina Panas, Potęga transnarodowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego
6. Dariusz Michalik, „Arabska wiosna” i jej wpływ na międzynarodowy układ sił na Bliskim Wschodzie i w regionie

PATRONATY:

smlogo_whitesmall    CIM

Pozycja do nabycia TUTAJ.

 

 

sowa

Zakupy hurtowe dla księgarń:

 

Ewelina Czechowska
Sowa Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6a, 01-209 Warszawa
tel: + 48 22 431 81 32, kom: +48 600 992 113, fax:+ 48 22 431 81 50

 

Czytany 8222 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 marzec 2015 08:47