poniedziałek, 18 listopad 2013 06:44

Dzieci w konfliktach zbrojnych

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
{jcomments off}

dzieci_w_konflikatch_small

ECAG

Z przyjemnością przedstawiamy kolejną książkę, która została opublikowana przez Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych. Tym razem w ręce Czytelników oddajemy pracę zbiorową pod redakcją jednego z naszych ekspertów – Roberta Kobryńskiego. Szczegóły, wraz z możliwością nabycia pozycji, znajdują się poniżej.

 

Z recenzji

 

Zjawisko występowania dzieci żołnierzy stanowi szczególny rodzaj zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci we współczesnych konfliktach, zwłaszcza w krajach trzeciego świata.

Ze względu na skalę, w jakiej występuje, konieczne jest istnienie metod zapobiegania zjawisku. W odpowiedzi na tę potrzebę, tworzone są instytucje międzynarodowe, których celem jest niesienie pomocy dzieciom poszkodowanym w konfliktach zbrojnym. Ich działalność przyczynia się do tego, iż dzieci nie są pozostawione same sobie. Ogromnym wyzwaniem, które stoi między innymi przed instytucjami, jest uświadomienie całej społeczności międzynarodowej, że uczestnictwo dzieci w konfliktach zbrojnych jest zjawiskiem negatywnym.

dr Barbara Janusz-Pawletta

POZYCJA DO NABYCIA TUTAJ.

 

Nad książką patronat objęli

dzieci_w_konflikatch

arslegis

stosunki

konflikty.pl


Słowo wstępne

 

Niniejsza publikacja „Dzieci w konfliktach zbrojnych” jest pracą zbiorową stworzoną głównie przez młode pokolenie badaczy stosunków międzynarodowych, których połączyła pasja naukowa i wspólne zainteresowania. Poruszana problematyka udziału dzieci w tak przerażających zjawiskach jest czymś, co wzbudza nie tylko oburzenie, ale też często pogardę dla winowajców tego haniebnego procederu. Pomimo, że żyjemy – wydawałoby się – w cywilizowanych czasach, to skala wykorzystywania dzieci podczas działań zbrojnych w celach militarnych nadal pozostaje ogromna i, jak różne źródła wskazują, dotyczy ok. 500 tys. tys. osób poniżej 18. roku życia. Także spectrum przestrzenne tego zjawiska jest zaskakujące – proceder ten dotyczy ok. 50 państw na różnych kontynentach.

Pozycja zawiera sześć artykułów, które omawiają nie tylko podstawowe kwestie związane z wykorzystywaniem dzieci, ale również opisują ten proceder na konkretnych przykładach. Część artykułów pochodzi z seminarium naukowego, które odbyło się 23 listopada 2012 r. w gmachu Akademii Obrony Narodowej. Wydarzenie naukowe skupiło studentów i doktorantów z wielu ośrodków akademickich z całej Polski.

W pierwszym artykule Natalia Tomaszewska opisuje, jak wygląda sytuacja dzieci-żołnierzy w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego. Kolejny artykuł autorstwa Agnieszki Siemieniuk, opisuje instytucje międzynarodowe, które działają na rzecz ochrony dzieci w konfliktach zbrojnych. Artykuł nt. synów pułków, Grzegorza Kleina, ukazuje udział najmłodszych Polaków w II wojnie światowej, w 1 i 2 Armii Wojska Polskiego. Dzieci jako zamachowcy – samobójcy, autorstwa Adriana Kaczmarczyka, Aleksandry Kalinowskiej i Wojciecha Błachowicza-Chabrowskiego stanowi ciekawą analizę terroryzmu samobójczego wśród dzieci. Błażej Popławski i Maria Piotrowska omawiają  wykorzystywanie dzieci w Bożej Armii Oporu, zaś Piotr Kłos dokonuje takiego przeglądu na przykładzie Ameryki Południowej.

Pragnę podziękować autorom prac za wkład intelektualny w stworzenie publikacji. Wielkie podziękowania należą się również recenzentom prac, za nieocenioną pomoc w trakcie tworzenia książki. Wyrażam nadzieję, że prezentowany materiał okaże się ciekawą lekturą i stanie się przyczynkiem do kolejnych publikacji Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych w tej materii. W związku z powyższym będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i propozycje co do przyszłych prac.

Redaktor naukowy
Robert Kobryński

POZYCJA DO NABYCIA TUTAJ.

 

sowaZakupy hurtowe dla księgarń:

 

Ewelina Czechowska
Sowa Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6a, 01-209 Warszawa
tel: + 48 22 431 81 32, kom: +48 600 992 113, fax:+ 48 22 431 81 50

Czytany 14618 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 marzec 2015 08:47