wtorek, 19 marzec 2013 08:07

W Tarnowskich Górach o Iranie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

TCK  ECAG

Po raz kolejny Tarnogórskie Centrum Kultury, w którym funkcjonuje kino „Olbrzym” gościło ekspertów Europejskiego Centrum Analiz Geopolityczych. 16 marca po projekcji filmu „Wyznania Pod Przymusem” (w ramach objazdowego festiwalu „Watch Docs”) wystąpili przed tarnogórską publicznością dr Mateusz Piskorski i Kornel Sawiński.

Wystąpienia były próbą analitycznej konfrontacji z negatywną stereotypizacją na temat irańskiego systemu społeczno-politycznego oraz irańskiego przywództwa, utrwalaną w narracji medialnej w państwach zachodnich. Konwencja zrywała z optyką „czarno-białą”, miała pokazać „różne odcienie szarości” casusu Iranu. Zasadniczą częścią spotkania była refleksja dr M. Piskorskiego, (który przebywał w lutym b.r. w Iranie), na temat specyfiki tego państwa, jego tożsamości cywilizacyjnej, charakterystyki politycznej i metapolitycznej. Podczas ponad dwugodzinnego wystąpienia publiczność mogła dowiedzieć się na przykład: co jest „szczepionką” powodującą trwałość systemu irańskiego? Za co Irańczycy są wdzięczni Amerykanom? Dlaczego walka polityczna w Iranie przybiera czasem tak ostry charakter, wreszcie dlaczego Iran jest jednym z państw na świecie, w którym wykonuje się rocznie najwięcej operacji zmiany płci? 

Publiczność, mimo późnej pory dopisała, uczestnicząc aktywnie w dyskusji. Spotkania z analitykami ECAG w Tarnowskich Górach stały się już niemal tradycją, mamy nadzieję na kontynuację współpracy miedzy naszymi instytucjami.

Czytany 5379 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04