wtorek, 01 czerwiec 2010 08:45

7 geopolitycznych pytań do kandydatów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

ECAG

Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, w ramach prowadzonych badań, wysłało do wszystkich dziesięciu kandydatów na urząd Prezydenta RP siedem identycznych pytań z prośbą o odpowiedź. Pytaliśmy o wizję geopolitycznej roli Polski oraz założenia polskiej polityki zagranicznej.

 

Niżej prezentujemy listę zagadnień, o które pytaliśmy:

 

1. Jak wg Pana wygląda celowość istnienia NATO w warunkach postzimnowojennych?

2. Jakich reform wymaga Organizacja Narodów Zjednoczonych?

3. Jak jest Pańska koncepcja zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce?

4. Do którego kraju, jako Prezydent RP, uda się Pan z pierwszą wizytą zagraniczną i dlaczego?

5. Jak Pan postrzega relacje między Unią Europejską a Federacją Rosyjską w kontekście globalnej rywalizacji mocarstw?

6. Jak Pan postrzega relacje Polski z Ukrainą po wygranej Wiktora Janukowycza (państwem buforowym między Unią Europejską a Federacją Rosyjską)?

7. Jaka jest Pańska koncepcja rozwiązania kwestii spornych dotyczących tzw. terytoriów państw nieuznawanych (lub częściowo nieuznawanych), takich jak Abchazja, Osetia Południowa czy Kosowo?

Żaden z nadesłanych tekstów przez kandydatów odpowiedzi nie będzie redagowany. Jednym kryterium, o które poprosiliśmy, było ograniczenie zakresu każdej odpowiedzi do 2500 znaków, celem łatwiejszej czytelności. Do nadesłanych materiałów będziemy dołączali zdjęcie kandydata, celem łatwiejszej identyfikacji rozmówcy.

Jednocześnie przypominamy, że stowarzyszenie Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych jest organizacją niezależną i apolityczną. Tym samym nie popiera, nie sugeruje i nie wskazuje żadnego z kandydatów, na którego powinno się głosować. Jest to indywidualna sprawa każdego wyborcy. Odpowiedzi będą publikowane zgodnie z kolejnością nadsyłania ze sztabów wyborczych.

Do tej pory odpowiedzi na zadane pytania w kolejności przesłali:

Grzegorz Napieralski


Czytany 4925 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04