czwartek, 19 maj 2011 12:56

Libijskie rywalizacje o względy Moskwy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

redscqar  ECAG

Spotkanie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z przedstawicielami władz w Trypolisie stanowi ważny moment złamania dotychczasowej izolacji władz libijskich podczas trwającego już kilka miesięcy konfliktu zbrojnego. Do Moskwy przybyli liderzy Stowarzyszenia Apel Islamski, założonego w 1972 roku z inicjatywy płk Muammara Kadafiego.

Wyraźny był jednocześnie zachowawczy ton wypowiedzi rosyjskich dyplomatów. Ławrow podkreślił, że Moskwa gotowa jest na spotkanie z przedstawicielami samozwańczych władz z Bengazi, ale nie było do tej pory technicznych możliwości, by je zorganizować. Zapewnił również, iż Kreml nie zamierza występować w roli pośrednika w ewentualnych negocjacjach pomiędzy stronami konfliktu, a co najwyżej sprzyjać może dialogowi. Domagał się także przestrzegania przez Trypolis rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973.

Propozycje rosyjskie przedstawione Libijczykom ograniczają się w dużej mierze do powtórzenia koncepcji wysuniętej przez Unię Afrykańską i sprowadzają do:

1) natychmiastowego przerwania ognia;

2) utworzenia stref bezpieczeństwa wokół miast objętych konfliktem, które byłyby monitorowane przez obserwatorów międzynarodowych zaakceptowanych przez obie strony konfliktu;

3) umożliwienia dostaw pomocy humanitarnej przekazywanej przez ONZ.

Jednocześnie widoczny jest dyplomatyczny konflikt pomiędzy Trypolisem a Bengazi o względy Moskwy; przedstawiciele rebeliantów również zabiegają o wizytę w Rosji.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Czytany 37125 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04