niedziela, 29 maj 2011 19:40

Kuba: 'Państwa Niezaangażowane' mogą podzielić los Libii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

AbelardoM


  ECAG

Podczas wystąpienia na 16 ministerialnym spotkaniu, państw Ruchu Państw Niezaangażowanych, które odbyło się na wyspie Bali w Indonezji, minister spraw zagranicznych Kuby Abelardo Moreno potępił zaatakowanie Libii w skutek wprowadzenia rezolucji ONZ nr 1973.

Moreno powiedział, że to co ma miejsce w Libii dotyczy wszystkich państw. Jednocześnie retorycznie spytał uczestników spotkania: „...czy, taka sama sytuacja nie mogłaby spotkać każdego innego członka Ruchu Państw Niezaangażowanych”

Kubański dyplomata stwierdził, że USA i NATO coraz częściej narzucają swój udział, na wszystkich poziomach funkcjonowania ONZ, w sprzeczności z celami, które przyświecały twórcom tej organizacji. 

Według Moreno Kubańczycy zrobili wiele dla ochrony życia, zwalczania niesprawiedliwości bólu i cierpienia ludzi w jakimkolwiek miejscu i jakichkolwiek okolicznościach, ale nie mogą zgodzić się z koncepcją wykorzystywanie wszystkich środków (w tym wojny) w celu zagwarantowania domniemanej ochrony ludności cywilnej. 

Minister odniósł się w ten sposób do powoływania się na pojęcie „ochrony ludności cywilnej” używanego jako usprawiedliwienie bombardowań Libii.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: http://www.mathaba.net/news/?x=626920

Czytany 39425 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04