piątek, 11 wrzesień 2015 06:03

Thierry Meyssan: Armia rosyjska włącza się do działania w Syrii

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Thierry Meyssan

Właśnie dokonała się głęboka i znacząca zmiana w rejonie Lewantu – do walki przeciw terroryzmowi w Syrii włączyła się armia rosyjska. Chociaż Rosja nie istniała na scenie międzynarodowej od czasu rozpadu ZSRR, poruszając się z ostrożnością, właśnie utworzyła komisję Rosja-Syria, rozpoczęła dostawy broni, udostępnianie danych wywiadowczych, wysyłanie doradców. To wszystko z grubsza jest koordynowane z Białym Domem.

Wynegocjowawszy regionalny sojusz Arabii Saudyjskiej, Syrii i Turcji przeciw Emiratowi (Państwu) Islamskiemu, Rosja musiała nagle porzucić przyjętą strategię wobec zmiany stanowiska Turcji. Ankara właściwie zerwała stosunki z Moskwą i anulowała, bez podania rzeczywistego powodu, kontrakt na gazociąg "Turecki Potok" jednocześnie tworząc, z Ukrainą jako partnerem, międzynarodową brygadę islamistów w celu destabilizacji Krymu [1]. Pośpieszyła również z pomocą Emiratowi Islamskiemu walczącemu z Kurdami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG).

Podobnie Biały Dom został zmuszony do zmiany strategii po posunięciach gen. Johna Allena, który samowolnie zgodził się pomóc prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi w stworzeniu „strefy bezpieczeństwa" dla Emiratu Islamskiego w północnej Syrii [2]. W konsekwencji Moskwa i Waszyngton uzgodniły: usunięcie baterii pocisków Patriot stacjonujących w Turcji i powołanie wojskowej komisji Rosja-Syria.

Koniec strefy zakazu lotów

Baterie Patriot zostały rozmieszczone w Turcji przez NATO w styczniu 2013, aby uniemożliwić syryjskim siłom powietrznym działanie w strefie przygranicznej. Efektem tego posunięcia było zdobycie przez Front Al-Nusra (Al-Kaida) obszarów na północy Syrii i okupacja przezeń tej faktycznej strefy zakazu lotów.

W ten sposób podczas bitwy o Kobane siły powietrzne Syrii nie mogły bombardować Państwa (Emiratu) Islamskiego, kraj został zmuszony do ataku lądowego, by ratować miasto. Ponieważ armii syryjskiej uniemożliwiono wkroczenie na obszar ostatnich 30 km dzielących ją od miasta, prasa atlantycka przedstawiła siły kurdyjskie z YPG jako niezależne od Damaszku, chociaż to właśnie Arabska Republika Syrii wyposażyła te siły w broń oraz opłacała ich żołd.

Baterie Patriot, początkowo niemieckie i holenderskie, obecnie należą do Niemiec i Hiszpanii. Po wycofaniu będą poddane przeglądowi i modernizacji, a następnie zostaną skierowane na Litwę, nad granicę z Rosją.

Włączenie się armii rosyjskiej do wojny w Syrii

Pomimo, iż na początku konfliktu Rosja powstrzymywała się od udziału w operacjach wojskowych, to teraz stworzyła wojskową komisję Syria-Rosja. Tymczasem NATO organizowało wydarzenia znane jako „Arabska Wiosna", w tym wojnę przeciw Syrii, koordynując grupy zagranicznych bojowników oraz ich libijskich i syryjskich kolaborantów, sterując ich działaniami z bazy w tureckim Izmirze  [3]. Obecnie jest tam siedziba Allied Land Command (LANDCOM – dowództwo oddziałów lądowych 28 członków sojuszu atlantyckiego).

W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu doradców wojskowych przybyło do Damaszku. Dostarczono 6 samolotów MiG-31, najlepszych myśliwców przechwytujących na świecie. Zakupione zostały w 2007, ale kontrakt zamrożono, nie z powodu embarga na dostawy broni – nie służą do operacji utrzymywania porządku publicznego, tylko do obrony kraju przeciw atakom Turcji lub Izraela. Państwa te podczas wojny pod różnymi pretekstami wpierały bojowników islamskich, kiedy tylko ci napotykali trudności.

30 stycznia izraelskie siły zbrojne zbombardowały wojskowe centrum badań w Dżemraja pod pozorem zniszczenia broni, która miałaby być przeznaczona dla Hezbollahu. W rzeczywistości celem ataku było uniemożliwienie zdekodowania informacji w przechwyconej przez armię syryjską walizce z urządzeniami do komunikacji oraz z danymi satelitarnymi NATO [4]. Operacja była dowodzona przez izraelskie siły powietrzne w koordynacji z Wolną Armią Syrii, kierowaną z kolei przez oficerów francuskiej Legii Cudzoziemskiej i pod nadzorem natowskiego LANDCOM.

Jednocześnie po raz pierwszy armia rosyjska dostarczyła obrazy satelitarne Syrii. Ta decyzja oczekiwana od pięciu lat odwraca sytuację militarną. Rzeczywiście, dotąd terroryści islamscy często uciekali armii syryjskiej, korzystając z bieżących obrazów satelitarnych NATO. Choć wydaje się, że od pół roku NATO nie udostępnia swoich danych wywiadowczych Państwu Islamskiemu, ale tylko Frontowi Al-Nusra (Al-Kaidzie).

Na koniec, rosyjscy doradcy wojskowi posiadają całe bogactwo informacji o sytuacji w regionie, które studiują w celu opracowania możliwości rozmieszczenia sił ONZ. Mają przygotować raport dla Kremla, by zbadać możliwości dalszych kroków Rosji samodzielnie jak i łącznie z Organizacją Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ).

Państwa OUBZ spotkają się w Tadżykistanie 15 września, w Duszanbe. Rozmieszczenie sił pokojowych OUBZ zostało uzgodnione już w czerwcu 2012 r., podczas przygotowań do konferencji pokojowej w Genewie [5]. W rzeczy samej ten sojusz wojskowy ma za członków trzy państwa z populacją muzułmańską – Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan – przygotowanych lepiej niż Rosja, by walczyć z terrorystami, podającymi się za islamistów. OUBZ uzyskało mandat sił pokojowych ONZ 28 września 2012, także do działań na terenie Afganistanu [6].

Ograniczenia we współpracy Kremla i Białego Domu

Istnieją ograniczenia we współpracy obu państw – Rosja pragnie wykorzenić dżihadystów zanim ją zaatakują, natomiast USA mają nadzieję reaktywować część z nich w innych konfliktach, jak miało to miejsce w Afganistanie, Bośni-Hercegowinie, Czeczenii czy w Kosowie.

Pewne grupy Daesh (Państwa-Emiratu Islamskiego) przybyły już do Chersonia na Ukrainie, gdzie istnieje od pewnego czasu tzw. „Rząd Krymu na Uchodźstwie". Najwyraźniej wycofanie przez USA baterii Patriot jest z pewnej strony pułapką. Waszyngton z zadowoleniem przyjmie zredukowanie przez Rosję liczby aktywnych terrorystów, ale jednocześnie nie zmartwiłby się gdyby Rosja ugrzęzła w Syrii. Dlatego "rosyjski niedźwiedź" porusza się z niezwykłą ostrożnością.

Tłumaczenie: Pokój na Ziemi
Fot. www.freerepublic.com
Źródło: http://www.voltairenet.org/article188583.html

_____________________________________
[1] « L’Ukraine et la Turquie créent une Brigade internationale islamique contre la Russie », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 12 août 2015.
[2] « Clinton, Juppé, Erdoğan, Daesh et le PKK », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 3 août 2015.
[3] “Izmir base likely to become NATO’s Land Component Command”, Today’s Zaman, June 6, 2011.
[4] « L’ASL et Israël attaquent un Centre de recherche syrien », Réseau Voltaire, 31 janvier 2013.
[5] « Syrie : Vladimir Poutine propose une Force de paix de l’OTSC », Réseau Voltaire, 3 juin 2012.
[6] « L’OTSC pourra déployer des « chapkas bleues » sur mandat de l’ONU », Réseau Voltaire, 29 septembre 2012.

Czytany 6672 razy