niedziela, 17 lipiec 2011 09:28

Srdja Trifković: Powróćcie Austro-Węgry, wszystko już wybaczone

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Inzko


  Srdja Trifković

Wielokrotnie w swoich przemówieniach Valentin Inzko, Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny określał generała Ratko Mladicia jako „zbrodniarza wojennego”. Dowiódł tym samym, że zachodnia zasada domniemanej niewinności nie dotyczy mieszkańców bałkańskiego buszu, którymi włada na zlecenie „międzynarodowej społeczności”.

Moją uwagę zwróciła ostatnio wiadomość sprzed prawie miesiąca: Valentin Inzko, Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny stwierdził, że „wyrazem godnym ubolewania” jest fakt, że Republika Serbska (część składowa Federacji Bośni i Hercegowiny – przyp. tłum.) planuje sfinansować obronę generała Ratko Mladicia podczas jego procesu przed Trybunałem w Hadze. „Chodzi o pieniądze z podatków, a są to również pieniądze matek ze Srebrenicy”, oświadczył wyraźne podirytowany Inzko, dodając: „Nie mogę sobie wyobrazić aby austriacki zbrodniarz wojenny, nazistowski zbrodniarz wojenny mógł otrzymać wsparcie finansowe od Republiki Austrii…to co się tutaj teraz dzieje jest godne ubolewania…(Prezydent Republiki Serbskiej) Dodik poważnie nadwyręża cierpliwość międzynarodowej wspólnoty oraz nerwy prawdziwie pokojowej bośniackiej społeczności”.

W Republice Austriackiej nazistowski zbrodniarz wojenny może być pozbawiony finansowego wsparcia, jednak nie przeszkadza to w możliwości objęcia urzędu prezydenta tego państwa, jak pokazuje kariera dr Kurta Waldheima von Kozara.

Powyższe stwierdzenie Inzko nastąpiło tuż po poparciu dla unijnej akcesji Chorwacji wyrażonym przez papieża Benedykta XVI. Według głowy katolickiego kościoła Chorwacja jest na to gotowa i wybitnie pasuje do atmosfery w Berlamont (nazwa budynku – siedzibie Komisji Europejskiej, przyp. tłum.), pomimo tego, że chorwacki rząd zorganizował i sfinansował specjalne zespoły prawników, które mają zająć się odwołaniami od wyroków generałów: Gotoviny i Markaè, skazanych wiosną tego roku łącznie na piętnaście lat więzienia przez ten sam Trybunał do spraw zbrodni w byłej Jugosławii w Hadze. Ponadto, chorwacka premier Jadranka Kosor zapowiedziała oficjalnie „wzmocnienie dyplomatycznej ofensywy", wraz z zespołem ekspertów, który ma pomóc w obronie generałów, przygotowujących się do odwołania od wyroku. Oznacza to zatem, że chorwaccy dyplomaci i urzędnicy zostaną zmobilizowani do wywierania politycznego wpływu na międzynarodowy proces sądowy, dotyczący dwóch zbrodniarzy wojennych.

Zamierzenia Dodika bledną zatem w tej konfrontacji. Środki jakie zaangażował Zagrzeb na potrzeby swojej „ofensywy” w imieniu Gotoviny i Markaè są zdecydowanie potężniejsze od marnych 50 000 euro przeznaczonych przez Republikę Serbską na obronę Mladicia i pozostałych oskarżonych w Hadze. Dla nikogo dotąd – ani w Bośni, ani w Austrii - nie wydało się to dziwne i nikt nie określa tego jako „godnego ubolewania”. Oczywiście również wiele matek, córek i żon serbskich ofiar operacji „Burza” będzie musiało wesprzeć działania Pani Kosor na rzecz Gotoviny i Markaè. Prawdopodobnie przyczyny zachowania Inzko są dość proste, uznał on Mladicia za winnego zanim jeszcze na dobre rozpoczął się jego proces, z kolei chorwackich generałów uznał za niewinnych, podczas gdy zostali oni już skazani oficjalnym wyrokiem. Wielokrotnie w swoich przemówieniach Inzko określał Mladicia jako „zbrodniarza wojennego”. Dowiódł tym samym, że zachodnia zasada domniemanej niewinności nie dotyczy mieszkańców bałkańskiego buszu, którymi włada na zlecenie „międzynarodowej społeczności”.

Dawnie Austriacy radzili sobie z tym zdecydowanie lepiej. Nawet sprawcy zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie, dostali od habsburskich władz szansę na uczciwy proces sądowy. Jeden z oskarżonych uniknął nawet stryczka, z powodu zbyt młodego wieku.

Komentarz pochodzi ze portalu czasopisma Nova Srpska Politička Misao:

http://www.nspm.rs/nspm-in-english/come-back-austra-hungary-all-is-forgiven.html

Tłumaczenie – Łukasz Reszczyński

fot. www.consilium.europa.eu/

Czytany 5035 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04