czwartek, 30 lipiec 2009 11:43

Spór graniczny na Morzu Kaspijskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG

Trwa konflikt wokół delimitacji granic wód terytorialnych na Morzu Kaspijskim między Azerbejdżanem a Turkmenistanem. Na spornym obszarze znajdują się trzy bogate złoża ropy naftowej. Sytuacja na Morzu Kaspijskim uległa dalszemu skomplikowaniu w związku z rozpoczynającymi się 29 lipca rosyjsko-irańskimi manewrami pod kryptonimem „Czyste i bezpieczne Morze Kaspijskie".

Odpowiedzią Baku na te ćwiczenia stała się zapowiedź przeprowadzenia własnych manewrów na tym akwenie. Na to z kolei zareagował Aszchabad, uznając, że dalsze rozmowy na temat kaspijskiej granicy obu państw nie przynoszą rezultatu i w związku z tym jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się do międzynarodowego trybunału arbitrażowego. Jednocześnie, na mocy jednostronnych deklaracji, Turkmenistan i Iran ogłosiły swoje prawa do kilku złóż ropy naftowej na Morzu Kaspijskim.

Poprawa relacji Baku-Aszchabad, która nastąpiła w ostatnich miesiącach pozostawała w ścisłym związku z planami uczestnictwa obu krajów w projekcie gazociągu NABUCCO, który miał doprowadzić do pozyskania arterii omijającej terytorium Federacji Rosyjskiej. Inwestycje w ten projekt zatwierdził szczyt Unii Europejskiej, a zachodnioeuropejskie korporacje rozpoczęły przygotowania do eksploatacji turkmeńskich złóż błękitnego paliwa (zaangażował się m.in. niemiecki koncern RWE). Pod naciskiem Zachodu przywódcy obu państw prowadzili intensywny dialog, a resorty spraw zagranicznych miały wypracować ostateczny kształt kaspijskiej granicy.

Rozstrzygnięcie sporu azerbejdżańsko-turkmeńskiego może okazać się wyjątkowo niełatwe. Odpowiednią instancją mógłby być Międzynarodowy Trybunał Narodów Zjednoczonych w Hadze, jednak żadna ze stron nie uznała do tej pory jego jurysdykcji. Tym samym Azerbejdżan znajdzie się w sytuacji konfliktu granicznego zarówno na wschodzie (Morze Kaspijskie), jak i zachodzie (Górski Karabach), co może znacznie skomplikować sytuację tego istotnego na Kaukazie gracza.

Czytany 8256 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04