środa, 05 sierpień 2009 10:15

Rosyjskie MSZ o sytuacji w Osetii Płd.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG-Kaukaz

Przypadki ostrzałów terytorium Osetii Południowej przez wojska gruzińskie w kontekście zbliżającej się rocznicy ubiegłorocznej wojny rosyjsko-gruzińskiej wywołują kolejne komentarze oficjalnych przedstawicieli Moskwy. W wywiadzie opublikowanym w Rossijskoj Gazetie do wydarzeń ostatnich dni odniósł się sekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin.

Najistotniejsze spośród jego komentarzy dotyczyły domniemanej świadomej działalności władz w Tbilisi, które w rocznicę konfliktu usiłują wywołać napięcie w sferze informacyjnej. Jednocześnie zapowiedział, że strona rosyjska nie zamierza odpowiadać na formułowane przez Gruzję zaczepki na tym polu.

Karasin wyraził także zaniepokojenie remilitaryzacją państwa gruzińskiego. Przypomniał o dekrecie prezydenta Miedwiediewa ze stycznia bieżącego roku, w którym rosyjski przywódca grozi sankcjami tym krajom, które eksportują do Gruzji sprzęt wojskowy bądź podwójnego przeznaczenia. Rosyjskie MSZ uważa, że kilka państw w dalszym ciągu dostarcza uzbrojenie armii gruzińskiej, przy czym odbywa się to w sposób zamaskowany, pod szyldem pomocy humanitarnej i wsparcia powojennej odbudowy kraju.

Istotny niepokój Moskwy budzą też przypadki wspólnych manewrów i ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych przez kraje członkowskie NATO wraz z siłami zbrojnymi Gruzji. Szczególnie negatywnie przyjęto w Rosji informacje o wspólnych przedsięwzięciach marynarki Gruzji, Stanów Zjednoczonych i Turcji w basenie Morza Czarnego.

Wiceszef rosyjskiego MSZ poinformował także o postępującym procesie regulacji relacji dwustronnych między Moskwą a Cchinwalem i Suchumi. Przypomniał, że obecnie toczą się negocjacje na temat zawarcia 33 umów bilateralnych z Republiką Osetii Południowej i 38 z Abchazją. Za najistotniejsze uznał umowy przewidujące rosyjskie wsparcie dla rozwoju społeczno-gospodarczego obu uznanych w ubiegłym roku przez Moskwę państw. Przykładem tej pomocy jest ubiegłoroczny Kompleksowy plan odbudowy zasobów mieszkaniowych, obiektów publicznych i komunalnych, infrastruktury energetycznej i telekomunikacyjnej, środków masowego przekazu, placówek oświaty i ochrony zdrowia, obiektów produkcji rolniczej i infrastruktury transportowej Republiki Osetii Południowej. Plan obejmuje 586 inwestycji, spośród których rozpoczęto ponad połowę. Część obiektów zostanie oddana do użytku jeszcze w 2009 roku. Podobny plan przewidziano dla Republiki Abchazji (podpisany przez władze republiki i rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Kompleksowy plan wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego Republiki Abchazja w latach 2010-2012). Przewiduje on przede wszystkim budowę dróg, bazy turystycznej i infrastruktury, także z myślą o zbliżających się igrzyskach olimpijskich w pobliskim rosyjskim Soczi.

Grigorij Karasin przedstawił też działania prawne strony rosyjskiej i osetyjskiej przeciwko Gruzji. Rosyjska prokuratura wojskowa przekazała materiały z przeprowadzonego po ubiegłorocznej wojnie śledztwa do Międzynarodowego Trybunału Karnego, który analizuje otrzymane dane pod kątem możliwego popełnienia przestępstw ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych popełnionych przez wojska i władze gruzińskie. Ponad trzysta skarg skierowali też przeciwko Gruzji obywatele Osetii Południowej oraz Federacji Rosyjskiej (ofiary wojny i ich rodziny) do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Rosyjski MSZ zapowiada, że pragnie uczestniczyć w rozprawach przed trybunałem w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Materiały rosyjskiej prokuratury zostały także przekazane komisji powołanej przez Unię Europejską do zbadania przyczyn i przebiegu konfliktu.

„Rosja nie może pozostawać obojętna na rozwój wydarzeń. Kwestia stabilności na Zakaukaziu to kwestia o strategicznym znaczeniu dla naszego bezpieczeństwa. Nie możemy uciekać od odpowiedzialności za los narażonych na przemoc i niesprawiedliwość małych narodów" - podkreślił Karasin.

Czytany 6779 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04