piątek, 28 sierpień 2009 12:06

Rosyjska decentralizacja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG - Moskwa

Prezydent Dmitrij Miedwiediew spotkał się z przedstawicielami „Jednej Rosji", partii, która wygrała wybory regionalne w obwodzie swierdłowskim, by poznać kandydaturę ugrupowania na tamtejszego gubernatora. Oznacza to wejście w życie znaczących zmian w rosyjskim systemie politycznym, wiążących się z przejściem do etapu decentralizacji i demokratyzacji federalnej struktury.

Od początku lat 90-tych w Federacji Rosyjskiej odbywały się bezpośrednie wybory gubernatorów, co prowadziło do zjawiska chaotycznej decentralizacji i konfliktu niejednokrotnie sprzecznych interesów poszczególnych regionów. Nierzadko zdarzały się przypadki opanowywania władz regionalnych przez struktury klanowe, realizujące wyłącznie swoje prywatne wąsko pojmowane interesy. Prowadziło to także do zjawiska powszechnej korupcji. Krytyka tego modelu ustrojowego doprowadziła do recentralizacji podjętej z inicjatywy prezydenta Władimira Putina w 2004 roku. W funkcjonującym przez pięć lat modelu to prezydent powoływał gubernatorów, w praktyce nierzadko pochodzących z odległych regionów, nie związanych z miejscową społecznością.

Nowy model, który jest właśnie wprowadzany (wybory regionalne w marcu i październiku przyszłego roku poszerzą jego zastosowanie) oznacza, iż faktycznie gubernatorów mianować będzie ugrupowanie, które zwyciężyło w regionalnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to w obecnej konfiguracji personalnej na szczytach władz Federacji Rosyjskiej, że w warunkach dominacji „Jednej Rosji" kluczowe znaczenie odgrywały będą decyzje kierownictwa tego ugrupowania, na którego czele stoi premier Władimir Putin. Tym samym ośrodek ciężkości przesunie się od prezydenta do szefa rządu, co zresztą odpowiada realnej sytuacji.

Czytany 6114 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04