środa, 30 wrzesień 2009 07:46

Rosja-NATO: nowe widnokręgi współpracy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

na podst. Głos Rosji

Rosja i Pakt Północnoatlantycki zamierzają rozwijać wspólne projekty. Nie wyklucza się też prawdopodobieństwa utworzenia jednolitego systemu w ramach taktycznej obrony przeciwrakietowej, jak oświadczył stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej w NATO Dmitrij Rogozin, podczas konferencji prasowej w Moskwie.

„Jeszcze kilka lat temu mówiono o prawdopodobieństwie współpracy między rosyjskimi siłami zbrojnymi i siłami NATO, dysponującymi systemami do przechwytywania rakiet o małym zasięgu dla obrony kontyngentów pokojowych. Obecnie nie prowadzimy takich operacji wspólnie z NATO. Jednak wcale to nie oznacza, że nie może tak być. Niedawno w Niemczech przeprowadziliśmy ćwiczenia komputerowe obrony przeciwrakietowej teatru działań zbrojnych. Wykazały one, że rosyjskie systemy i zachodnie da się skoordynować ze sobą i zapewniają one efekt kumulacyjny, ugruntowujący niezawodność obrony tych jednostek".

Rosja  jest przeciwna, aby europejski system obrony przeciwrakietowej stawał się częścią obrony przeciwrakietowej USA. Jest to stanowisko pryncypialne w kwestii celowości współpracy z NATO w dziedzinie obrony przeciwrakietowej. Dmitrij Rogozin podkreśli, że decyzja Moskwy w znacznej mierze zależeć będzie od postawy partnerów europejskich w NATO, czy zechcą oni budować podobny system wspólnie z Rosją:

„Jeśli pojawi się jeszcze więcej jasności i przewidywalności wobec tego, co proponuje nam Waszyngton, jeśli uświadomimy sobie, że inicjatywa europejskiej obrony przeciwrakietowej naprawdę nie będzie częścią składową strategicznej obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, to podobne wysiłki staną się możliwe".

„W kwestii inicjatyw, sformułowanych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz szefa Pentagonu, co do rezygnacji z zainstalowania elementów systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach, to obecnie są one starannie badane" - powiedział dalej Dmitrij Rogozin. - „Za wcześnie jest na mówienie o tym, jakie konsekwencje pociągnie to za sobą. Odpowiadając na pytanie w sprawie ewentualnego przystąpienia Rosji do NATO Dmitrij Rogozin wypowiedział się w sposób bardzo konkretny: «Wielkie mocarstwa nie przystępują do żadnych koalicji. Wielkie mocarstwa takie koalicje zakładają»."

30 września w Brukseli będzie obradować posiedzenie Rady Rosja - NATO na szczeblu ambasadorów. Omawiana będzie kwestia ewentualnego wznowienia współpracy Rosji i NATO w dziedzinie obrony przeciwrakietowej. Pewien czas temu sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że należy tchnąć nowego życia w pracę Rady Rosja - NATO. Zdaniem szefa przymierza północnoatlantyckiego, Rosja i NATO powinny odnowić wspólny plan w zakresie walki z terroryzmem i zaktywizować współpracę w dziedzinie kontroli nad bronią masowego rażenia.

Czytany 6217 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04