czwartek, 18 marzec 2010 09:14

Rosja chce dostępu do złóż Arktyki

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
ECAG/RIA Novosti
Ograniczenie dostępu Rosji do złóż węglowodorów w Arktyce, gdzie znajduje się ponad 25% światowych zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego, jest nie do przyjęcia - stwierdził w 17 marca (środa) prezydent Dmitrij Miedwiediew.
Według niego podejmowane próby ograniczenia dostępu Rosji do wydobycia złóż arktycznych, są z prawnego punktu widzenia nie do zaakceptowania. Prezydent, biorąc także pod uwagę geograficzne położenie Rosji i uwarunkowania historyczne, uznał je także za niesprawiedliwe.

Rosyjska głowa państwa podkreśliła również, że kraje skupione wokół Arktyki podejmują aktywne działania, aby rozwinąć swoje możliwości ekonomiczne, a nawet obecność wojskową na tym terenie.

Relacjonujące tę wypowiedź rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti podkreśla, że terytorium arktyczne leży w centrum geopolitycznego sporu między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Kanadą, Norwegią i Danią. Przyszłej eksploracji tych terenów ma sprzyjać wzrost temperatury, który będzie prowadził do zmniejszenia grubości pokrywy lodowej, czyniąc tym samym  złoża węglowodorów na Oceanie Arktycznym bardziej dostępnymi.

Zgodnie z prawem międzynarodowym, każdym z pięciu krajów posiada poza kołem arktycznym dwustumilową (322 km) strefę interesów ekonomicznych. Jednak zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza, jeśli szelf kontynentalny danego kraju rozciąga się ponad wspomnianą dwustumilową barierę, kraj ten może domagać się prawa do użytkowania dna na tym terenie poza strefą.

Rosja przeprowadziła dwie wyprawy arktyczne - do podwodnego łańcucha Mendelejewa w 2005 r. oraz Grzbietu Łomonosowa w lecie 2007 r., by zdobyć argumenty na poparcie swoich roszczeń. Stało się to m.in. wskutek żądań ONZ, która stwierdziła, że przedstawione do tej pory przez Rosję dowody są niewystarczające.

Agencja podaje, że Rosja zainwestuje w 2010 r. ok. 50 mln USD, by ostatecznie określić podwodne granice szelfu kontynentalnego.

Czytany 6797 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04