niedziela, 21 październik 2012 08:49

Rafał Zgorzelski: Saad el-Katatni nowym liderem Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

saad  dr Rafał Zgorzelski

Przewodniczącym egipskiej Partii Wolności i Sprawiedliwości (FJP) reprezentującej politycznie w kraju faraonów Bractwo Muzułmańskie został wybrany w dniu 19 października 2012 r. Saad el-Katatni. Zastąpił on na tym stanowisku Mohammeda Mursiego, który ustąpił z funkcji lidera stronnictwa egipskich islamistów po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w czerwcu 2012 r. 

 

Saad el-Katatni pokonał w wyborach na ten fotel wpływowych polityków FJP, lekarza Essama El-Eriana, jej wiceprzewodniczącego oraz cenionego adwokata Mohammeda Abu-Baraka.

 

Nowy lider FJP jest z wykształcenia mikrobiologiem – uzyskał doktorat na Minia University w Egipcie oraz był profesorem na tym uniwersytecie. Saad el-Katatni pełnił wcześniej funkcję sekretarza generalnego FJP i należy do bliskich współpracowników obecnego prezydenta Egiptu. Był też przez wiele lat (i jest nadal) jednym z przywódców Bractwa Muzułmańskiego będąc związanym z tym ugrupowaniem od roku 1981. Wygrał wybory na szefa FJP, która stanowi w Egipcie czołową siłę polityczną. Pełnił też funkcję przewodniczącego egipskiego parlamentu po upadku Mubaraka, za którego to reżimu był też więźniem politycznym.

Saad el-Katatni jest uznawany za zdecydowanego konserwatystę, który ciąży ku islamizacji Egiptu. Cieszy się w partii dużą popularnością, bo należy przecież do ścisłego grona jej twórców. Nie ukrywał w kampanii na szefa Partii Wolności i Sprawiedliwości, że będzie dążył do budowy Egiptu opartego na zasadach islamu. Będąc przewodniczącym egipskiego parlamentu udowodnił jednak, że potrafi uszanować poglądy innych środowisk społecznych, aczkolwiek nie wydaje się, aby należał do polityków, którzy ulegają presji ze strony środowisk bardziej liberalnych i lewicowych oponujących przeciwko zdominowanej przez islamistów Radzie Konstytucyjnej, której zasadniczym celem jest wypracowanie nowej egipskiej konstytucji.

Wszystko wskazuje też na to, że Saad el-Katatni jest i będzie lojalnym partnerem Mursiego, który to podjął wyzwanie zreformowania systemu politycznego oraz egipskiej gospodarki ku niezadowoleniu dawnych zwolenników Mubaraka oraz kręgów wojskowych rządzących państwem po obaleniu dyktatora. Saad el-Katatni ma niewątpliwie duże zdolności organizacyjne, co udowodnił piastując stanowisko sekretarza generalnego partii egipskich islamistów. Występował także przeciwko korupcji opowiadając się za przejrzystym państwem, co przysporzyło mu popularności wśród przeciętnych mieszkańców Egiptu. Ma też silną pozycję w środowiskach uczelnianych oraz dorobek z działalności publicznej, którego pominąć nie można. Jest jednocześnie uznawany za pragmatyka, potrafi budować demokratyczną większość wokół popieranych przez swoje rodzime środowisko projektów politycznych. Zarówno jego partnerzy, jak i polityczni oponenci uważają go za wybitnego adwokata w tej materii.

Saad al-Katatni jest też jednym z głównych ideologów Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie. To on w dużej mierze przyczynił się do zdjęcia z FJP etykiety partii radykalnie konserwatywnej promując ją jako ugrupowanie proobywatelskie i wolnościowe, pragmatyczne, umiarkowanie islamskie i zdolne do politycznych kompromisów. To jednak w pewnym sensie jedynie pozory, bo właśnie Saad al-Katatni był jednym z głównych twórców programu wyborczego partii przed wyborami z 2011 r. bazującego na regułach szariatu i Koranu mających stanowić wg niego fundament egipskiego państwa. Jest też dziś Saad al-Katatni w zasadzie głównym ideologiem FJP.

Saad al-Katatni opowiada się za wielopartyjnym systemem politycznym oraz państwem obywatelskim opartym na wartościach oraz prawie muzułmańskim. W polityce międzynarodowej jest zaś zwolennikiem prawa Palestyńczyków do samostanowienia oraz ustanowienia Jerozolimy przyszłą stolicą ich niepodległego państwa. Opowiada się za wzmocnieniem pozycji politycznej Ligi Państw Arabskich i jej większą rolą w dyplomacji międzynarodowej. Saad al-Katatni dał się też poznać jako orędownik gospodarki rynkowej opartej na zasadach społecznej sprawiedliwości oraz zwolennik rozwijania prywatnej przedsiębiorczości. Nowy lider egipskich muzułmanów występuje jako zdecydowany ambasador rozwoju nowoczesnego szkolnictwa oraz badań naukowych kładąc nacisk na rozkwit tradycji i kultury arabskiej. Podobnie jak były szef, obecny prezydent Egiptu Mursi, uważa Saad el-Katatni, że główne źródło przychodów państwa powinno pochodzić z turystyki.

Wydaje się, że w osobie Saad al-Katatniego reprezentacja polityczna egipskich islamistów zyskała silne i zdecydowane przywództwo, które ma wizję rozwoju politycznego, gospodarczego i kulturowego kraju oraz tego, w jakim kierunku powinna podążać Partii Wolności i Sprawiedliwości.

Czytany 3438 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04