poniedziałek, 05 październik 2009 18:02

Nie napuszczajcie Kremla na Biały Dom

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG/RIA Novosti

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przestrzegł przeciwko próbom napuszczania na siebie na wzajem rosyjskiego prezydenta i premiera. Zapytany na konferencji prasowej w Moskwie, gdzie znajduje się ośrodek władzy w Rosji i kto „gra pierwsze skrzypce", Ławrow odpowiedział: „Nie powinniście napuszczać Kremla na Biały Dom [siedzibę rosyjskiego rządu)]".

Prezydent Dmitrij Miedwiediew został wskazany na spadkobiercę fotela prezydenckiego po Władimirze Putinie. Putin został premierem dzień po inauguracji Miedwiediewa na stanowisku prezydenta. Od tej pory ta dwójka rządzi krajem w tandemie. Kto naprawdę dzierży władzę - wciąż pozostaje przedmiotem spekulacji prasowych.

Chociaż Putin wciąż utrzymuje się na czele rankingów popularności, Miedwiediew także zyskuje na popularności od czasu swojego wyboru w maju 2008 r.

Ostatni sondaż przeprowadzony przez niezależny ośrodek badawczy Centrum Levady w początkach września, pokazał, że liczba respondentów, którzy zaufali Miedwiediewowi wzrosła prawie dwukrotnie, z 10,9% w maju do 20,6% pod koniec sierpnia. Analogiczne wskaźniki dla premiera Władimira Putina wyniosły odpowiednio 27,5% i 28%.

Minister Ławrow powiedział także, że gazociągi South Stream i Nabucco, których budowę zamierza realizować odpowiednio Rosja, jak i Unia Europejska, nie są projektami rywalizującymi. To echo wspólnego stanowiska prezydenta Miedwiediewa i kanclerz Angeli Merkel, które zaprzeczało, że South Stream jest rywalem dla Nabucco, projektowanego dla przesyłu gazu z Azji Centralnej i Morza Kaspijskiego do Europy, omijając Rosję.

Austriacki odpowiedni Siergieja Ławrowa Michael Spindelegger, stwierdził, powołując się na wcześniejsze ustalenia, że Austria jest zainteresowana członkostwem zarówno w projekcie Nabucco, jak i dołączeniu do projektu South Stream.

"Mamy kontrakt w projekcie Nabucco, a teraz rozpoczynamy rozmowy na temat naszej roli w projekcie South Stream. To będzie główny temat nadchodzącej wizyty w Moskwie" - stwierdził szef austriackiego MSZ, który potwierdził po raz kolejny oficjalną wizytę austriackiego kanclerza Wernera Faymanna w Rosji na przełomie października i listopada.

Czytany 5884 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04