czwartek, 14 marzec 2013 08:09

Miloš Zečević: Zmiany kontyngentu amerykańskiego na Kosowie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

eaglegeopolityka  Miloš Zečević

Ostatnia wypowiedź ambasadora USA oraz wysłanie do Kosowa elitarnej jednostki wojskowej stanowią formę nacisku na Belgrad, a także sposób na zaakcentowanie amerykańskiej politycznej i wojskowej obecności w regionie.

Jedenastego marca w Brukseli odbyła się rozmowa między Catherine Ashton, wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa a prezydentem Serbii Tomislavem Nikoliciem, premierem Ivicą Dačiciem oraz wicepremierem Aleksandrem Vučiciem. Przedmiotem rozmów był dialog Belgradu i Prisztiny oraz związane z tym konieczne zmiany w kosowskim i serbskim prawodawstwie. Kolejne rozmowy wyznaczono na 20 marca, również w Brukseli. Wtedy, według słów T. Nikolicia, mogłoby dojść do podpisania serbsko-kosowskiego porozumienia.

Wszelako, wydarzenia poprzedzające bezpośrednio wspomniane spotkanie zostały praktycznie niezauważone. 8 marca wojsko i media amerykańskie doniosły, że do Kosowa wysłana zostanie 525. Brygada Rozpoznania Pola Bitwy stacjonująca w Fort Bragg w Karolinie Północnej. Oczywiście, w tym roku służbę w ramach KFOR rozpocznie kolejna zmiana żołnierzy amerykańskich, niemniej wysłanie wspomnianej jednostki zdaje się w pewnym stopniu wykraczać poza zwykłą rotację oddziałów (oficjalnie nowa zmiana przybędzie dopiero w połowie bieżącego roku). 525. Brygada będzie pierwszą od dziesięciu lat, co sami Amerykanie podkreślają, jednostką służby czynnej na tym terenie (obecnie w kontyngencie amerykańskim na Kosowie służą rezerwiści oraz żołnierze Gwardii Narodowej). Poza tym, oddział ten jest częścią XVIII Korpusu Powietrzno-Desantowego i jako taki jest przeszkolony do walk w najtrudniejszych warunkach. Szlak bojowy tej jednostki obejmuje m.in. Afganistan i Irak. Brygada pierwotnie miała udać się do Afganistanu, gdzie znajdują się dwa jej bataliony, ale ostatecznie wyznaczono jej inny przydział i skierowano do Europy. Zgodnie z oficjalnymi danymi 525. Brygada zastąpi w Kosowie żołnierzy Gwardii Narodowej z Karoliny Południowej. W Kosowie stacjonować będzie sztab brygady oraz pierwszy szwadron 38. Pułku Kawalerii. Siły te wejdą w skład Międzynarodowej Brygady Wschód.

Także 8 marca w Nowym Pazarze odbyła się konferencja prasowa ambasadora USA w Serbii, Michaela D. Kirby’ego. Dyplomata zgromadzonym dziennikarzom oświadczył, że Stany Zjednoczone „nie życzą sobie Republiki Serbskiej w Kosowie, ponieważ to nie wyszłoby na dobre Bośni i Hercegowinie”. Tym samym przekreślono nadzieje Belgradu na rozwiązanie problemu statusu i autonomii polityczno-prawnej północy Kosowa, gdzie dominuje ludność serbska – zgodnie z propozycją rządu Serbii, zawartej w Platformie o Kosowie i Metochii.

Samo miejsce konferencji prasowej jest również warte uwagi. Nowy Pazar zamieszkuje większość bośniacka przejawiająca w pewnej części tendencje separatystyczne. Jeżeli fakt ten miał znaczenie dla wyboru tej miejscowości na miejsce konferencji prasowej, mógł stanowić on dodatkową formę nacisku na rząd serbski i wpływu na zmniejszenie postulatów serbskich w sprawie północnego Kosowa.

W każdym razie, wypowiedź amerykańskiego ambasadora oraz wysłanie do Kosowa elitarnej jednostki niewątpliwie stanowi formę nacisku na Belgrad, ale też i sposób zaakcentowania amerykańskiej politycznej i wojskowej obecności w regionie o pewnym znaczeniu strategicznym – przynajmniej w obecnym układzie geopolitycznym.

Na podst. The Official Homepage of Unated States Army, Assosiated Press, Fay Observer, WNCN, The Fayetteville Observer, Tanjug, RTS, Rada Europy)

Czytany 4901 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04