wtorek, 20 październik 2009 08:42

Micheilowi Saakaszwilemu może grozić impeachment

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ECAG-Kaukaz/Osinform/Regnum
Deputowany do parlamentu gruzińskiego Carlo Kopaliani z frakcji „Silna Gruzja" wezwał swoich kolegów-parlamentarzystów do poparcia wniosku o wszczęcie procedury pozbawienia urzędu obecnego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Wg wnioskodawcy, wystarczającym powodem do tego kroku są wnioski płynące z raportu Komisji Europejskiej, który wprost obarczył Gruzję winą za rozpoczęcie działań wojennych na granicy z Osetią Południową w sierpniu zeszłego roku. Zdaniem Kopalianiego, wnioski płynące z raportu w zupełności zdyskredytowały w oczach światowej opinii głowę gruzińskiego państwa.
Zgodnie z gruzińskim prawem, by procedura impeachmentu mogła zostać rozpoczęta, potrzebne jest poparcie jednej trzeciej członków zgromadzenia, czyli 50 deputowanych.  W ten sposób przygotowany dokument kierowany jest do Sądu Najwyższego.  W tym samym czasie w Gruzji rozpoczęła się kampania pod hasłem uwolnienia Gruzji od prezydenta Micheila Saakaszwilego, na której czele stoi Lewan Gachechiladze - były kontrkandydat Saakaszwilego w ostatnich wyborach prezydenckich.
To kolejna próba zdjęcia Saakaszwilego z urzędu, jednakże pierwsza, tak silnie podbudowana ocenami płynącymi z zewnątrz. Do tej pory wnioskodawcy opierali się na wewnętrznych przesłankach. W grudniu zeszłego roku gruzińska Partię Pracy również podjęła próbę rozpoczęcia procedury impeachmentu, jednakże nie zdołała uzyskać wystarczającego poparcia.
Jak oceniają komentatorzy, obecna próba ma większe szanse powodzenia, zwłaszcza w obliczu coraz częściej ujawnianych, przez byłych członków administracji obecnego rządu, niewygodnych faktów, związanych z rozpętaniem przez Saakaszwilego wojny z Osetią Południową.  Wczoraj dla rosyjskiej agencji Regnum  wypowiedział się były zastępca szefa policji gruzińskiej granicznej gen. Badri Bitsadze, który stwierdził, że to strona gruzińska rozpoczęła ostrzał stolicy południowoosetyjskiej Cchinwali za pomocą pocisków kasetowych.
Czytany 6499 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04