piątek, 29 listopad 2013 07:45

Maurycy Mietelski: Wizyta premiera Turcji w Rosji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

putin-erdogan  Maurycy Mietelski

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan złożył kilka dni temu dwudniową wizytę w Rosji, gdzie spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wydawało się, że sprawa Syrii mocno dzieli oba kraje, jednak ich przywódcy rozmawiali przede wszystkim o pogłębianiu współpracy.

Głównym tematem rozmów między R. T. Erdoğanem i W. Putinem, była kwestia przystąpienia Turcji do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, skupiającej Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan, a także do Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. Turcji zależy przede wszystkim na rozwinięciu kontaktów w dziedzinach gospodarki i transportu, o czym R. T. Erdoğan mówił już w styczniu, kreśląc założenia polityki swojego kraju w 2013 r. Na konferencji prasowej, po rozmowach z W. Putinem, szef tureckiego rządu powiedział wprost, iż negocjacje między Turcją i Unią Europejską stoją w miejscu i nie widać większych perspektyw na rychłe przyjęcie jego kraju do Unii. Tymczasem Turcja ma mieć więcej wspólnych wartości z państwami należącymi do SOW, uważanej przez szefa tureckiego rządu za „obecnie potężniejszą organizację od UE”. Wymowna jest deklaracja tureckiego premiera, który powiedział wprost, że jeśli Rosja pomoże Turcji wejść do SOW ta „zapomni o Unii Europejskiej” [1].

Turcja i Rosja wzmacniają kontakty gospodarcze

Po spotkaniu w cztery oczy, W. Putin i R. T. Erdoğan uczestniczyli w posiedzeniu rosyjsko-tureckiej Rady Współpracy Wysokiego Szczebla, utworzonej 12 maja 2010 r. Obroty handlowe między oboma krajami wynoszą ponad 36 mld USD w skali roku, zaś ponad połowa energii pierwotnej, gazu i ropy dostarczanej do Turcji pochodzi właśnie z Rosji. Turcja i Rosja stawiają sobie śmiały cel w postaci doprowadzenia wymiany handlowej na poziom 100 mld USD. Dla Turcji niezwykle ważne są również rosyjskie inwestycje. Rosyjska spółka państwowa Rosatom ma uczestniczyć w budowie elektrowni atomowej Mersin-Akkuyu, a inwestycję szacuje się na ponad 20 mld USD. Turcja udostępniła także swój obszar na Morzu Czarnym, na potrzeby budowy gazociągu South Stream. Ambasador Turcji w Rosji Aydin Adnan określił współpracę obu krajów w tej sprawie jako wzór do naśladowania. Turecki dyplomata poinformował również, że obecnie jego kraj negocjuje z Rosją kwestie techniczne, mające uprościć sprawy transportu i operacji logistycznych.  Andan zwrócił uwagę, że Rosja zbudowała już centra logistyczne i ustaliła zróżnicowane szlaki handlowe tworzące „uproszczony korytarz celny” [2].

Kwestia syryjska

W. Putin i R. T. Erdoğan nie mogli uniknąć poruszenia tematyki międzynarodowej, w tym konfliktu w Syrii który znacząco dzieli oba rządy. Moskwa, na arenie międzynarodowej, wspiera syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, natomiast Ankara konsekwentnie opowiada się za opozycją i zmianą władz w Syrii. Rosyjski prezydent podkreślił na konferencji prasowej, iż zachodni przywódcy powinni jak najszybciej przekonać syryjską opozycję do udziału w konferencji Genewa II, będącej wspólnym planem Rosji i Stanów Zjednoczonych, co zresztą nastąpiło wczoraj. W. Putin stwierdził, że Rosja wypełniła swoje zadanie, bowiem przekonała do rozmów syryjskiego prezydenta. Premier Turcji uważa, iż konferencja pokojowa jest potrzebna, jednak to władza w Damaszku odpowiada za rozlew krwi, zaś oczekiwanie na rozpoczęcie rozmów jest sprzedawaniem czasu B. al-Assadowi. R. T. Erdoğan uważa, iż część radykalnych opozycjonistów również odpowiada za ofiary wśród ludności, jednak to syryjska armia jest w posiadaniu ciężkiej broni oraz arsenału chemicznego [3].

Fot. www.todayszaman.com

_________________________________________
1. Turkish PM Erdoğan to Putin: Take us to Shanghai, 22.11.2013, w: http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-pm-erdogan-to-putin-take-us-to-shanghai.aspx?pageID=238&nID=58348&NewsCatID=359.
2. Russia, Turkey to ease trade, step up energy, engineering partnership, 22.11.2013, w: http://voiceofrussia.com/news/2013_11_22/Russia-Turkey-to-ease-trade-step-up-energy-engineering-partnership-4379/ .
3. Include us in Shanghai Five,' Erdoğan tells Putin, 22.11.2013, w: http://www.todayszaman.com/news-332147-include-us-in-shanghai-five-erdogan-tells-putin.html .

Czytany 4397 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04