poniedziałek, 28 październik 2013 07:56

Maurycy Mietelski: Październikowa ofensywa wschodnia Węgier

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

hungary-budapest  Maurycy Mietelski

Rząd Viktora Orbána obiera wyraźny kurs na Wschód, poszukując nowych partnerów gospodarczych. Tylko w tym miesiącu przedstawiciele węgierskiego rządu podpisali umowy i prowadzili negocjacje ze swoimi odpowiednikami z Indii, Japonii czy Korei Południowej.

Do najbardziej owocnych negocjacji doszło w Indiach. Przedstawicielem węgierskiego rządu w rozmowach z przedstawicielami władz Indii i tamtejszymi biznesmenami był Péter Szijjártó, odpowiedzialny w gabinecie Victora Orbána za rozszerzanie kontaktów z krajami Wschodu. Podczas posiedzenia wspólnej komisji ds. kontaktów między obydwoma państwami, zdecydowano o zwiększeniu budżetu na rzecz wspólnych badań i projektów rozwojowych z 2 do 4 mln euro. Utworzono także fundusz na rzecz wspierania małych i średnich przedsiębiorców, na który każdy z krajów przeznaczył na początek 100 tys. USD. Zmieniono także umowę o ruchu lotniczym między Węgrami i Indiami, aby umożliwić otwarcie bezpośredniego połączenia między Budapesztem i Bombajem, za które będzie odpowiadać węgierska linia Wizz Air. Strona indyjska zgodziła się również na rozpoczęcie rozmów z węgierskimi przedsiębiorstwami, mającymi przygotować projekty rozwoju systemów nawadniających w Indiach. Jak podkreślił P. Szijjártó, obecnie w Indiach nawadniana jest tylko jedna trzecia gruntów, tymczasem w kraju rośnie popyt na żywność. Węgry mają także dostarczyć urządzenia do operacji naziemnych indyjskiego „Programu Mars”, rozwijającego technologie kosmiczne.

Poza wymienionymi wyżej wiążącymi decyzjami, rozpoczęto negocjacje na temat dalszego rozwoju współpracy. Węgierska spółka energetyczna MVM, wraz z indyjskimi partnerami, ma rozmawiać na temat wspólnych działań na międzynarodowym rynku energii. Natomiast koncern paliwowy MOL miałby uczestniczyć w indyjskich programach rozwoju górnictwa. Ponadto strona węgierska zaoferowała stypendia dla 200 indyjskich studentów, zaś węgierski rząd zapowiedział podpisanie porozumienia o współpracy strategicznej z indyjskim GC Electric, produkującym transformatory i inne urządzenia do obsługi wysokiego napięcia. W tej chwili GC Electric zatrudnia na terenie Węgier ponad 600 osób i zapowiada swój dalszy rozwój.

Wcześniej, bo 11 października P. Szijjártó gościł w Korei Południowej, gdzie spotkał się z wiceministrem handlu i energetyki Han Jin-hyunem, wiceministrem spraw zagranicznych Cho Tae-yuem oraz szefami sześciu dużych koreańskich firm. Po rozmowach poinformowano, iż w niedługim czasie na Węgrzech inwestycje poczynią firmy z branży motoryzacyjnej, lecz szczegóły zostaną podane po podpisaniu konkretnych umów. P. Szijjártó podkreślił duże znaczenie Korei Południowej w węgierskiej polityce otwarcia się na kraje Azji i Pacyfiku. W porównaniu do okresu sprzed światowego kryzysu, obroty handlowe między Węgrami a Koreą Południową spadły o 30%, jednak w pierwszej połowie tego roku eksport do Korei Płd. wzrósł o 14%. W tej chwili wartość koreańskich inwestycji na terenie Węgier jest szacowana na 2 mld USD, a obecność czterdziestu koreańskich firm daje zatrudnienie ponad 22 tys. osób. Kolejnym ważnym zadaniem stojącym przed oboma krajami, ma być rozwijanie współpracy między małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Uruchomieniem wspólnego programu w tej kwestii mają zająć się P. Szijjártó i H. Jin-hyun, a jego podstawowym celem będzie zachęcanie koreańskich średnich przedsiębiorców do inwestowania na Węgrzech. Ustalono również, że Korea Południowa przyspieszy wydawanie pozwoleń na wwóz węgierskiej żywności w celu zwiększenia węgierskiego eksportu do tego kraju. Oba państwa mają też ściślej współpracować w zakresie badań nuklearnych i edukacji. Tydzień po wizycie P. Szijjártó, ministrowie spraw zagranicznych Węgier i Korei Płd. podpisali porozumienie o współpracy w zakresie energetyki jądrowej, które ma być ważne przez czterdzieści lat. Węgry stały się tym samym dwudziestym ósmym krajem sygnującym podobną umowę z Koreą Płd.

16 października w Budapeszcie gościli natomiast przedstawiciele rządu Japonii oraz tamtejszej Komisji Energii Atomowej. Stronę węgierską reprezentował Pál Kovács, sekretarz stanu ds. energetyki w Ministerstwie Rozwoju Narodowego, a rozmowy dotyczyły współpracy obu krajów w dziedzinie energetyki. W ciągu ostatniego roku oba kraje prowadziły intensywne badania, nad efektywnym i przyjaznym dla środowiska wykorzystaniem węgla w energetyce. P. Kovács podkreślił, że pomoc Japończyków w tym zakresie jest bardzo ważna dla węgierskiego rządu, wyrażającego również wielkie uznanie za wysiłki japońskich firm na rzecz tworzenia miejsc pracy na Węgrzech. Węgry i Japonia mają więc dalej rozwijać wspólne kontakty, na rzecz rozwoju przyjaznej energii i nowych technologii atomowych.

Rozwój kontaktów i intensyfikacja rozmów z krajami Wschodu jest realizacją zapowiedzi ministra gospodarki narodowej Mihály'ego Vargi. Na początku października nakreślił on priorytety polityki zagranicznej Węgier w zakresie gospodarki, a za najważniejsze uznał „otwarcie wschodnich drzwi” dla małych i średnich przedsiębiorców z Węgier. Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne w tym kraju, dlatego zwiększenie wskaźników eksportu czy utworzenie nowych miejsc pracy, będzie na pewno korzystne dla propagandy rządzącej partii Fidesz. Centroprawicowe ugrupowanie zabiera tym samym również kampanijne tematy swojemu konkurentowi z prawej strony, czyli Jobbikowi. Nacjonaliści od początku swojego istnienia głoszą program otwarcia się Węgier na rynki wschodzące, podbudowując swoje postulaty warstwą ideologiczną, głoszącą wspólne pochodzenie Węgrów i wybranych narodów azjatyckich.

Fot. www.studytravel.gr

Czytany 4854 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04