piątek, 28 sierpień 2009 12:38

Mateusz Piskorski: Pomroczność Narocznickiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mateusz Piskorski

Wysiłki na rzecz normalizacji stosunków polsko-rosyjskich podkopywane są w ostatnich dniach przez harcowników z obu stron. Okazuje się, że w obu krajach istnieją dbające o rozgłos środowiska torpedujące wszelkie próby zakopania historycznego topora wojennego między Warszawą a Moskwą, przy czym działalność jednych aktywizuje drugich i tak raz wprawiony w ruch mechanizm fałszerstw i oskarżeń bombarduje opinię publiczną pomówieniami i kłamstwami.

W ostatnich dniach wyjątkową aktywność na tym polu przejawia po stronie rosyjskiej niejaka Natalia Narocznicka, związana niegdyś z radzieckimi służbami była posłanka do Dumy, próbująca podobno w ostatnich latach dbać o wizerunek Rosji, reprezentując Instytut Demokracji i Współpracy w Paryżu. W wywiadzie dla Komsomolskiej Prawdy Narocznicka puszcza wodze wyobraźni zbyt daleko. Tak daleko, że pod znakiem zapytania postawić można zrównoważenie psychiczne owej pani. Otóż twierdzi, że od marca 1939 roku przez pół roku minister Józef Beck prowadził rozmowy z Adolfem Hitlerem na temat współpracy i wspólnej akcji przeciwko ZSRR, w wyniku której Polska miała otrzymać ziemie ukraińskie. Dalej idzie w sukurs niemieckim rewizjonistom, uznając, że Śląsk był historycznie częścią Prus. A na koniec ogłasza, że Związek Radziecki „podarował Polakom komunizm", za co powinniśmy być mu wdzięczni...

Natalię Narocznicką zobaczyć można na szeregu konferencji w krajach Unii Europejskiej, gdzie w równie absurdalny sposób „broni" interesów swojego kraju, w istocie ośmieszając i przedstawiając karykaturę rosyjskiego punktu widzenia. Budzi to wśród Rosjan uśmiech politowania, tym bardziej, że Narocznicka stawia przede wszystkim na suto zakrapiany bufet i kolacje. To w Rosji tajemnica poliszynela. Problem leży gdzie indziej: w Polsce uznano ją za reprezentatywną dla stanowiska Moskwy; w Rosji zaś wykwity jej wyobraźni prezentuje się w mediach. Jedno i drugie stanowi przejaw nobilitacji bijącej z jej wypowiedzi ignorancji i głupoty.

Czytany 9849 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04