poniedziałek, 17 sierpień 2009 12:29

Mateusz Piskorski: Merkel i Miedwiediew: współpraca w czasach kryzysu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)


Mateusz Piskorski

Spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa w Soczi zakończyło się zapewnieniami o wzmocnieniu niemiecko-rosyjskiej współpracy gospodarczej w szczególnych warunkach kryzysu. Rosyjski przywódca zauważył, że pomimo istniejących trudności rosną wzajemne inwestycje obu krajów. Wskazał jednocześnie na konieczność kontynuacji współdziałania w obszarze energetyki, wymieniając przy tym Gazociąg Północny.

Niemiecka kanclerz uznała z kolei za istotne wzajemne relacje w dziedzinie nowych sektorów przemysłu, m.in. elektroniki. Chodzi w tym przypadku o planowane przejęcie niemieckiego producenta Infineon przez rosyjski koncern Sistema, które uznawane jest przez rosyjskie władze za korzystne z punktu widzenia dostępu do technologii i planów dywersyfikacji rosyjskiej gospodarki. Prezydent Miedwiediew podkreślił także gotowość strony rosyjskiej do inwestycji w sektor stoczniowy RFN, przede wszystkim mając na uwadze borykającą się z groźbą bankructwa stocznią w Wadan.

***

Oznaki zbliżenia gospodarczego, a nawet strategicznego partnerstwa Berlina i Moskwy w tej dziedzinie są istotnym faktem w świetle zbliżającej się wizyty premiera Władimira Putina w Polsce. Polska może w tej sytuacji starać się sformułować atrakcyjniejszą od Niemiec propozycję współpracy, choćby właśnie w sektorze stoczniowym. Sprzyja temu fakt, iż kanclerz Merkel tylko w okresie kampanii przedwyborczej zdecydowała się na wyciągnięcie ręki w stronę Kremla, a po jej prawdopodobnym zwycięstwie wyborczym, we wrześniu, należy raczej oczekiwać kontynuacji polityki pewnego dystansu ze strony Berlina.

 

Czytany 7244 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04