środa, 05 październik 2011 08:08

Mariusz Węgrzyn: Ghazni - Asian Capital of Islamic Civilization 2013. Bać się, czy wykorzystać?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

afganistan_map  Mariusz Węgrzyn

We wtorek, 4 października – jak podaje komunikat MON - „w godzinach porannych w Afganistanie doszło do ataku na polski patrol. W wyniku zdarzenia zginął st. szer. Rafał Nowakowski. Do tragicznego zdarzenia doszło w południowej części prowincji Ghazni”. St. szeregowy Nowakowski jest 29 poległym w Afganistanie polskim żołnierzem. Śmierć żołnierza, szczególnie tak daleko od kraju, winna przyczynkiem do refleksji dla polskich polityków i generałów. Refleksji strategicznej i taktycznej. Pytanie, jak wyjść z sukcesem z Afganistanu, z każdym miesiącem robi się coraz bardziej palące.

Miasto Ghazni, stolica prowincji Ghazni, za którą odpowiadają nasi żołnierze, została ogłoszona przez Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO) Ghazni Muzułmańską Stolicą Kultury w Azji (Asian Capital of Islamic Civilization 2013). Może to powodować duży wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa naszych żołnierzy. Tak też jest to, niestety, obecnie postrzegane przez naszych decydentów, ale jest to także dar losu i wielka okazja. Okazja, której nie powinniśmy się bać, którą powinniśmy wykorzystać. Jest to bowiem sposobność, aby wyjść z Afganistanu nie tylko z tarczą, ale i z honorem. Okazja o tyle cenna, że nie związania z kwestiami militarnymi, ale z budowaniem w Afganistanie zalążków społeczeństwa obywatelskiego. Ogłoszenie Ghazni Asian Capital of Islamic Civilization 2013 jest bowiem cywilną sposobnością do zdobycia kulturowej, bezkrwawej przewagi - a może nawet – do odniesienia cywilnego zwycięstwa nad Talibami. Jest to także okazją do promowania w świecie polskiego, bezkrwawego - niejako „solidarnościowego” - podejścia do rozwiązywania konfliktów. 

 

Aby zagrożenie, stojące przed polskimi żołnierzami, przekuć na szansę należy w latach 2011-13 priorytetem polskiego Provincial Reconstruction Team (PRT Ghazni) uczynić projekty związane z ogłoszeniem przez ISESCO Ghazni Muzułmańską Stolicą Kultury w Azji. Celowym byłoby zorganizowanie - we współpracy z amerykańskim PRT i Regional Command East (RC-East) -koalicji donatorów z krajów islamskich i priorytetowe potraktowanie następujących projektów:

Konserwacja i renowacja sztandarowych zabytków miasta Ghazni i okolic, w tym szczególnie: mauzoleum Sułtana Mahmuda, zlokalizowanego w ogrodzie zwycięstwa (Bagh-i-Firuzi) w pobliżu Ghazni,

grobu Sana i minaretów, a także

Muzeum Sztuki Islamskiej w Rauza, wiosce koło Ghazni (we współpracy z rządem Republiki Włoskiej).

Planowanym wydarzeniom „Ghazni Asian Capital of Islamic Civilization 2013” powinna towarzyszyć globalna promocja literatury sufickiej czołowych autorów związanych z Ghazni*: Ferdousi (albo Firdausi, właściwie: Abol Ghasem Ferdousi) - perski poeta epicki, autor Szahname, narodowego eposu Persów i Tadżyków; Hakim Abul-Majd Majdūd ibn Ādam Sanā'ī Ghaznavi był sufickim poetom i mistykiem urodzonym i mieszkającym w Ghazni, autorem Hadiqatu’l-Haqiqat, (“Ogród Prawdy”). Sanā'ī jest wciąż uznawany za jednego z największych afgańskich, sufickich mistyków i poetów wszystkich czasów. Jego grób w Ghazni, stał się sanktuarium dla wielu muzułmanów, którzy pielgrzymują do grobu poety.

Hudżwiri, Al-Ali Ibn Usman, urodzony w Ghazni, zm. między 1072 a 1077, mistyk muzułmański (sufi), pochodzenia perskiego; jego najważniejszym dziełem jest Kaszf al-mahdżub ['odsłonięcie tego, co ukryte'] (ok. 1050), najważniejszy podręcznik praktyki i teorii sufizmu w Persji, zachowujący swoją wartość po dzień dzisiejszy.

Biruni, Al-, Abu ar-Rayhan Muhammad Ibn Ahmad al-Biruni, ur. 4 X 973, Chorezm (Chiwa), zm. 13 XII 1048, Ghazni, uczony encyklopedysta muzułmański, piszący w języku arabskim; w poglądach filoz. charakteryzowała go orientacja przyrodnicza: Boga pojmował jako przyczynę wszystkich rzeczy, lecz wbrew religii islamu procesy zachodzące w przyrodzie tłumaczył działaniem sił materialnych; walczył o uniezależnienie nauki od religii, jego poglądy i odkrycia wywarły duży wpływ na rozwój średniowiecznej filozofii i przyrodoznawstwa na całym Bliskim Wschodzie.

Promocja islamskiej kultury Afganistanu na Zachodzie z okazji ogłoszenia przez ISESCO „Ghazni Asian Capital of Islamic Civilization 2013” może być szczególnie cenna dla pozyskania „serc i umysłów” Afgańczyków. Bitwę o serca Afgańczyków rozstrzygnie się, na „naszym terenie”: w aulach amerykańskich i europejskich uniwersytetów oraz na ekranach i łamach głównych opiniotwórczych amerykańskich i europejskich mediów. Nagłośnienie zaś w mediach afgańskich i pakistańskich, faktu promocji islamskiej kultury Afganistanu na Zachodzie, może przechylić szale bezkrwawego, kulturowego zwycięstwa nad Talibami, na rzecz Rządu Islamskiej Republiki Afganistanu i jego przedstawicieli w Ghazni.

Proponowana promocja „Ghazni Asian Capital of Islamic Civilization 2013” umocni także wewnętrzną i międzynarodową pozycję przedstawicielami administracji lokalnej w Ghazni: gubernatora, emerytowanego generała Mohammada Musa Khan Ahmadzai, Zastępcy Gubernatora Muhammada Kazim Allahyar, Szefa Policji Gen. Khyal Baz Sherzai oraz 11 wybieranych w prowincji Ghazni członków Wolesi Jirga (w tym trzech kobiet np. Humy Sultani) oraz nominowanych członków Meshrano Jirga, a także członków Rady Prowincji. W ten sposób przyczyni się do sukcesu operacji Transition - Inteqal w Ghazni.

Projekt „Ghazni Asian Capital of Islamic Civilization 2013”, w proponowanym wyżej kształcie, może być głównym społecznym instrumentem do osiągnięcia politycznych celów procesu Transition – Inteqal, i zagwarantuje - zgodnie z oczekiwaniami państw ISAF - ustabilizowanie sytuacji politycznej w prowincji Ghazni. Sukces „Ghazni Asian Capital of Islamic Civilization 2013” to sukces procesu Transition - Inteqal w Ghazni oraz gwarancja zakończenia z sukcesem misji PSZ w Afganistanie w 2014 roku. To także gwarancja bezpiecznego powrotu naszych chłopców do domu.

fot. wikipedia/Creative Commons

________________________________________
* Informacje o pisarzach sufickich związanych z Ghazni zaczerpnięte m.in. z Encyklopedii Religii PWN

Czytany 8796 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04