Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 02 listopad 2009 09:56

Leonid Swiridow: Wiktor Juszczenko blokuje płatności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
alt Leonid Swiridow
Mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy dla UE.
Premier Rosji Władimir Putin ostrzegł w niedzielę Unię Europejską, że znów mogą wystąpić problemy z tranzytem rosyjskiego gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy, przeznaczonego dla europejskich odbiorców. Według szefa rosyjskiego rządu, Kijów może mieć trudności z zapłatą za rosyjskie paliwo.
Putin wystąpił z tym ostrzeżeniem w rozmowie telefonicznej z premierem Szwecji Frederikiem Reinfeldtem. Kraj ten w tym półroczu sprawuje przewodnictwo w UE. W toku rozmowy Władimir Putin zwrócił uwagę kierownictwa Unii Europejskiej na napływające z Kijowa, w tym kanałami oficjalnymi, sygnały o możliwych problemach z zapłatą za rosyjski gaz.

Służba prasowa szefa rosyjskiego rządu podała, iż Reinfeldt obiecał, że poinformuje Komisję Europejską o treści rozmowy z Putinem. W piątek, na spotkaniu z władzami partii Jedna Rosja rosyjski premier oznajmił, że Kijów może znów mieć problemy z zapłatą za rosyjski gaz, gdyż - jak powiedział, powołując się na premier Ukrainy Julię Tymoszenko – „prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko blokuje płatności”. Putin rozmawiał w piątek z Tymoszenko.
Premier Rosji zaznaczył, że „specyfika obecnej sytuacji polega na tym, że pieniądze na Ukrainie są”. Putin wyjaśnił, że Kijów dysponuje rezerwami walutowymi w wysokości 27-28 mld dolarów. A prezydent Juszczenko utrudnia normalną współpracę ukraińskiego banku centralnego z rządem. Rosyjski premier zauważył też, że Unia Europejska nie przekazała Ukrainie obiecanego kredytu gazowego. Podkreślił także konieczność bezwzględnego wywiązania się przez Kijów ze wszystkich zobowiązań kontraktowych w sferze gazowej.
Czytany 7122 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04