sobota, 22 sierpień 2009 20:47

Leonid Swiridow: Polska żyje przeszłością?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

alt

Leonid Swiridow

Profesor Siergiej Karaganow w artykule napisanym dla „Rosijskiej Gaziety”, twierdzi, że za próbami osądzania paktu Ribbentrop-Mołotow stoi banalna chęć uzyskania od Rosji odszkodowań.

„Wiecznie żyjąca przeszłością Polska i kraje bałtyckie już wiele razy próbowały wymusić reparację” - pisze Karaganow. „Pakt Ribbentrop-Mołotow z jednej strony pozwolił Niemcom na szybkie podbicie Polski, z drugiej pozwolił Związkowi Radzieckiemu wygrać dwa lata na przygotowania do wojny z faszystowskimi Niemcami”.

Rosyjski politolog w artykule odniósł się też do rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, która umieszcza obok siebie nazizm i stalinizm. „Rezolucja to wierzchołek góry lodowej, publikacji, wystąpień, rozpraw wychodzących przede wszystkim z Polski i krajów nadbałtyckich”.

„Pakt Ribentrop-Mołotow był jedną z tysięcy niesprawiedliwych umów międzynarodowych, które patrzą na nas z kart historii europejskiej. Prawdopodobnie w tej historii, nie ma sprawiedliwych porozumień. W stosunku do któregoś z państw, każda umowa była niesprawiedliwa” - pisze Karaganow.

„Druga sprawa to próba rewizji wyników II wojny światowej. Widoczne jest dążenie elit politycznych państw, które przegrały wojnę, do powtórnego rozpatrzenia jej rezultatów. Polska przegrała tą wojnę wiele razy, podobnie jak kraje nadbałtyckie” - czytamy w artykule Karaganowa.

Profesor Siergiej Karaganow jest specjalistą do spraw polityki i stosunków międzynarodowych.

Pełny tekst artykułu Siergieja Karaganowa w j. rosyjskim znajduje się TUTAJ.

Czytany 9894 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04