niedziela, 25 październik 2009 07:16

Leonid Swiridow: Kwaśniewski: Orzeł Biały nad Ukrainą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
alt Leonid Swiridow
„Niedawno były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, w wąskim kręgu przyjaciół oświadczył, że gdyby on został wybrany na prezydenta Ukrainy, to szybko zaprowadziłby w kraju nad Dnieprem porządek”, – czytamy w artykule „Orzeł Biały nad Ukrainą” w sobotnim wydaniu rosyjskiego tygodnika „Argumenty Niedieli”.
„Jak relacjonują ukraińscy dziennikarze, Kwaśniewski jest nawet gotów zamienić polski paszport na ukraiński, na następnie przejść przez wszystkie formalności, by móc zaangażować się w wielką ukraińską politykę”, – czytamy w „Argumentach Niedieli”.
Jak pisze rosyjski tygodnik we wpływowych kręgach polskich polityków, zachowała się ukryta nostalgia za projektem Polski od morza do morza (od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego). Współcześnie w Polsce sformułowano pogląd, zgodnie z którym Ukraina jest pojęciem czysto geograficznym, a składa się co najmniej z pięciu podmiotów – Zakarpackie, Krym, Środkowa, Zachodnia i Wschodnia Ukraina.
„Argumenty Niedieli” wskazują, że Polska jest jedynym europejskim państwem, który zainteresowany jest rozpadem Ukrainy. Wynika to z dwóch powodów – pragnieniem odzyskania utraconych ziem i chęcią uwolnienia się od konkurenta w rejonie.
Jak pisze tygodnik, polskie plany zakładają, że Zachodnia cześć Ukrainy wejdzie do Unii Europejskiej. Nie powinna ona jednak mieć dostępu do morza, ani własnego przemysłu. Taka Ukraina nie byłaby dla Polski rywalem w rejonie, po drugie dostarczała by Polsce taniej siły roboczej.
Czytany 6512 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04