wtorek, 02 grudzień 2014 06:19

Jacek C. Kamiński: Porażka sił prorosyjskich w mołdawskich wyborach parlamentarnych

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jacek C. Kamiński

Partia Socjalistów Republiki Mołdowa (PSRM) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Mołdawii, uzyskując 20,71% głosów i 25 mandatów w 101-osobowym parlamencie. Nie wejdzie jednak do rządu, ponieważ nieznaczna większość mandatów przypadnie ugrupowaniom prawicy.

Rozmowy o powołaniu nowego gabinetu rozpoczęły rządzące dotąd Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdowy (19,97% głosów, 21 mandatów) i Demokratyczna Partia Mołdowy (15,95% głosów, 19 mandatów) oraz pozostająca dotąd poza rządem Partia Liberalna (9,53% głosów, 13 mandatów). Ta ostatnia, najbardziej radykalnie prozachodnia – opowiadająca się nie tylko za wstąpieniem Mołdawii do UE, ale i do NATO – zastąpi prawdopodobnie w koalicji Partię Liberalno-Reformatorską, która nie dostała się do nowego parlamentu (1,54% głosów).

W świetle wyników wyborów Mołdawia podzielona jest niemal po połowie na zwolenników prorosyjskiej lewicy i prozachodniej prawicy – ugrupowania prawicowe zdobyły 55 mandatów a lewicowe 46. Jedną z przyczyn porażki lewicy był jej podział na kilka ugrupowań. Do nowego parlamentu dostała się oprócz socjalistów także Partia Komunistów Republiki Mołdowa (PCRM), na którą zagłosowało 17,76% wyborców, co dało komunistom 21 mandatów. Dwa ugrupowania potencjalnych sojuszników nie przekroczyły jednak 6-procentowego progu wyborczego: Komunistyczna Partia Reformatorów Mołdowy (4,99%) i blok „Wybór Mołdowy – Unia Celna” (3,14%).

Kampania wyborcza toczyła się wokół kwestii geopolitycznego wyboru Mołdawii – z Brukselą, czy z Moskwą. Kreml postawił zdecydowanie na Partię Socjalistów, nie ufając chwiejnej linii geopolitycznej komunistów, których liderem jest były prezydent Mołdawii Władimir Woronin. 4 listopada lidera socjalistów Igora Dodona przyjął prezydent Władimir Putin, a przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin mówił o PSRM jako o „budzącym nadzieje partnerze Rosji”. Aby podnieść prorosyjskie nastroje Federalna Służba Migracyjna Federacji Rosyjskiej ogłosiła amnestię migracyjną dla 240 tys. Mołdawian, przebywających nielegalnie na terytorium Rosji.

Z drugiej strony prozachodni rząd Mołdawii podejmował różnego rodzaju prowokacje i manipulacje, które miały osłabić siły prorosyjskie. Głównym krokiem w tym kierunku było wyeliminowanie z udziału w wyborach na kilka dni przed dniem elekcji prorosyjskiej i antyoligarchicznej partii „Patria”, której zarzucono finansowanie z zagranicy. „Patria” notowała w sondażach wynik w granicach 10–12% Na dwa tygodnie przed wyborami funkcjonariusze służby bezpieczeństwa zatrzymali w Kiszyniowie grupę przebywających tam na emigracji działaczy ukraińskiego lewicowego ugrupowania Zjednoczenie „Borot'ba”, zarzucając im przygotowywanie akcji mającej na celu zerwanie wyborów. W Rosji, gdzie przebywa od 700 tys. do miliona Mołdawian, otwarto tylko 5 punktów wyborczych, podczas gdy we Włoszech, gdzie liczba imigrantów z Mołdawii szacowana jest na 150 tys., przygotowano takich punktów aż 25.

Mimo, że jego frakcja pozostanie w opozycji, I. Dodon nie rezygnuje z planów przeforsowania prorosyjskiej linii. Zapowiedział, że będzie dążył do przeprowadzenia referendum w sprawie wstąpienia Mołdawii do Unii Celnej i wypowiedzenia traktatu stowarzyszeniowego z Unią Europejską. Według sondażu przeprowadzonego w listopadzie przez kiszyniowski Instytut Polityki Państwowej w przypadku takiego referendum 39% Mołdawian zagłosowałoby za wstąpieniem do Unii Europejskiej, zaś 43% za integracją z tworzoną przez Moskwę Unią Celną.

Fot. www.prismstrategygroup.com

Źródła:
http://www.e-democracy.md/ru/elections/parliamentary/2014/
http://www.regnum.ru/news/polit/1871511.html#ixzz3KbM26Rd4
http://www.interfax.ru/world/410238
http://rusvesna.su/news/1417164177
http://obozrevatel.com/politics/12378-v-moldove-po-podozreniyu-v-popyitke-sryiva-vyiborov-zaderzhanyi-ukraintsyi-iz-prorossijskoj-borotbi-smi.htm
http://rusvesna.su/news/1417461108

Czytany 5409 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 grudzień 2014 06:40