Antoni Koniuszewski

wtorek, 10 maj 2016 07:39

Antoni Koniuszewski: Arktyka

Antoni Koniuszewski

Można by na samym początku zapytać, co Arktyka może mieć wspólnego ze Słowiańszczyzną i z jej najistotniejszymi problemami? Otóż ma! Przede wszystkim, gdy oceany i morza potraktujemy jako przedłużenie lądowych granic, ten niegościnny obszar tworzy najdłuższą granicę Rosji, a zatem i Słowiańszczyzny.

Antoni Koniuszewski

Tak jak w wiekach średnich frankońskie imperium Karola Wielkiego podzieliło się na Franków Zachodnich i Wschodnich i z tego podziału powstały dwa narody: francuski i niemiecki; tak w ciągu ostatniego okresu wśród wschodnich Słowian ukształtowały się trzy nacje: Rosjanie, Małorusini (Ukraińcy) oraz Białorusini. I tak stosunkowo nowa rzeczywistość wydaje się mieć trwały i chyba nieodwracalny charakter.

chess_02  Antoni Koniuszewski

Jest kilka kluczowych problemów aktualnych międzynarodowych stosunków. Pierwszy brzmi następująco: czy innym mocarstwom, a przede wszystkim Stanom Zjednoczonym, uda się zahamować gospodarczy rozwój Chin i ich ekspansję na Ocean Spokojny? Co będzie realnie oznaczało wycofanie wojsk USA z Afganistanu? Co wyniknie z potencjalnie wybuchowej sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza zaś z konfliktu Zachodu z Teheranem? 

us-pol-izgeopolityka  Antoni Koniuszewski

Z całą pewnością Polska wspólnie z Izraelem należy obecnie do wspólnego systemu sojuszniczego, na którego czele stoją Stany Zjednoczone, odpowiedzialne za wiele spraw, w tym i za to, by ten mariaż był przede wszystkim wydolny. Jak dotąd na ogół im się to udaje.

czwartek, 04 sierpień 2011 08:24

Antoni Koniuszewski: Geopolityczne przesłanie

demobomb  Antoni Koniuszewski

Serce Lądu to obszar Azji Centralnej złożony z tych republik wyłonionych po upadku Związku Radzieckiego, które leżą między Morzem Kaspijskim, a Rosją, Chinami oraz Afganistanem. Głównymi uczestnikami zmagań o ten obszar są: Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. geopolityka

poniedziałek, 20 czerwiec 2011 08:11

Antoni Koniuszewski: Serce Lądu - gra toczy się nadal

oceanlove  Antoni Koniuszewski

Jeżeli założymy, że jedna z geopolitycznych doktryn mówiąca, iż kto panuje nad Eurazją ten włada całym światem jest prawidłowa, to trzeba równocześnie przyjąć następującą tezę: żeby rządzić Eurazją należy podporządkować sobie tak zwane Serce Lądu, czyli dzisiejszą Azję Centralną, a więc poradzieckie republiki tego obszaru. Podążając dalej tym tokiem rozumowania: by to było możliwe, trzeba z tym strategicznym obszarem bezpośrednio graniczyć; względnie, o ile jest się mocarstwem morskim, zawładnąć przyległościami.

wtorek, 21 wrzesień 2010 06:28

Antoni Koniuszewski: Absurdy prometeizmu

alt Antoni Koniuszewski

W naszym narodowym politycznym języku, historycznej wiodącej narracji, występuje wiele szkodliwych koncepcji, utopijnych przekonań, błędnych mniemań. Geneza tego rodzaju poglądów sięga ery zaborów i romantycznego mesjanizmu, który opanował dusze elit, umieszczając nasze narodowe myślenie w koleinach obłędu, prowadzącego do samozniszczenia, przez forsowanie kolejnych, coraz gorzej przygotowanych, narodowych powstań. Symptomatyczne jest i to, że w narodowej nekropolii, poza koronowanymi głowami, członkami królewskich rodów, wielkimi wodzami leżą doczesne szczątki poetów, których z namaszczeniem zwiemy wieszczami.