Krzysztof Kokoszczyński

pentagon  Krzysztof Kokoszczyński

Mija właśnie 10 lat od momentu, jak świat się zmienił. 11 września 2001 roku skończył się liberalny sen o XXI wieku, w którym wyzwaniem będzie zapewnienie powszechnego dobrobytu i pokoju; wraz z płonącymi wieżami World Trade Center runęły marzenia, a rzeczywistość się głośno upomniała o swoje prawa.

sobota, 18 czerwiec 2011 08:01

Krzysztof Kokoszczyński: Potęga, ale jaka?

dylpot


geopolityka     Krzysztof Kokoszczyński

Recenzja: Anna Wojciuk, Dylemat potęgi. Praktyczna teoria stosunków międzynarodowych. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010, 286 ss.

eu

  Krzysztof Kokoszczyński

Główną przeszkodą, stojącą pomiędzy obywatelami a Unią, jest złożoność związku europejskiego. Co należy zrobić, aby obywatele Unii lepiej zrozumieli działania Parlamentu, a także jakie wypracować metody obywatelskiego wpływu na proces decyzyjny?

giddens


  Krzysztof Kokoszczyński

Recenzja: Anthony Giddens, Europa w epoce globalnej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009, 280 ss.

ukrflag  Krzysztof Kokoszczyński

Ukraina, jak sama nazwa wskazuje, położona jest na granicy pomiędzy dwoma światami: Europy Wschodniej i Środkowej, czy szerzej, Zachodniej. Te dwa światy są reprezentowane, odpowiednio przez Unię Europejską i Rosję. Każdy z nich prezentuje odmienne podejście do polityki i relacji międzynarodowych. 

Map_of_Lebanon  Krzysztof Kokoszczyński

Republika Libańska, stosunkowo małe, bliskowschodnie państwo, w przeciwieństwie do swoich sąsiadów dużo bardziej pochłonięte sprawami wewnętrznymi (choć te często są podsycane przez działania sąsiadów), niż działalnością na polu międzynarodowym (acz zdarzają się konflikty z Izraelem). Liban posiada cechę wyróżniającą go spośród innych państw Bliskiego Wschodu – liczba różnych religii i, w przeciwieństwie do sąsiadów, system polityczny mający zapewnić im równość zagwarantować brak dominacji jednego wyznania i uczynienia z Libanu państwa wyznaniowego.

eusecure  Krzysztof Kokoszczyński

W minionym tygodniu odbyła się konferencja ”European Defence Policy in the era of budgetary austerity. What security can we afford?”, zorganizowana przez demosEUROPA. Wzięli w niej udział Adam Kobieracki (MSZ), Nick Packard (Commonwealth and Foreign Office) oraz Nick Whitney (European Council on Foreign Relations). Organizatora reprezentował Paweł Świeboda, prezes zarządu demosEUROPA. Główną osią rozmów była „twarda” koncepcja bezpieczeństwa, zapewniana przez wojsko i siły bezpieczeństwa.

  BelgiansercKrzysztof Kokoszczyński

Belgia, kraj, gdzie, poprzez multum instytucji unijnych, serce Europy bije mocniej, niż  w jakimkolwiek innym państwie na naszym kontynencie pobiło własny rekord najdłuższego okresu bez sformowanego rządu. Już od ponad 250 dni wiodące partie polityczne nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie koalicji. Ta sytuacja, typowa niestety dla Belgii, ma swoje podłoże w dosyć racjonalnej idei zapewnienia równowagi tamtejszemu systemowi politycznemu.