Piotr A. Maciążek
Piotr A. Maciążek: Pomiędzy Realpolitik a Quislingiem...
Piotr A. Maciążek
Wbrew pozorom „Realpolitik”, którą w Polsce w ostatnich czasach zwykło się nazywać „polityką realistyczną” może być rozumiana dwojako. Dla jednych będzie nią polityka Józefa Becka lub Charlesa De Gaulle’a, dla drugich regenta Miklosa Horthy’ego lub marszałka Philippe’a Petaina. Wszyscy ratowali swoje kraje – z różnymi jednak efektami.
Piotr A. Maciążek: Sikorski omamiony ideą Siergieja Karaganowa
Piotr A. Maciążek
Idea "Europy od Lizbony po Władywostok" lansowana m.in. przez Siergieja Karaganowa (a w Polsce Leszka Sykulskiego) staje się coraz modniejszą koncepcją geopolityczną. Stanowi ona pozornie logiczne rozwinięcie projektu Unii Europejskiej tzn. konstrukcji politycznej mającej uchronić stary kontynent przed nacjonalizmami i konfliktami, oferując w zamian rozwój gospodarczy i dobrobyt. Mimo teoretyczno-naukowych podstaw jest to jednak idea fałszywa i szkodliwa dla polskiej racji stanu.
Piotr A. Maciążek: Ukraina wybiera Rosję?
geopolityka Piotr A. Maciążek
Wojna w Gruzji w 2008 r. pokazała, że Rosja jest w stanie uczynić wiele, by zapobiec integracji byłych republik radzieckich ze strukturami zachodnimi. Po trzech latach od tamtego pamiętnego sierpniowego konfliktu, punkt krytyczny rosyjskich interesów przeniósł się dziś nad Dniepr. Tym razem zagrożeniem nie jest – jak w Bukareszcie – NATO, ale UE i umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą wypracowywana w ramach Partnerstwa Wschodniego (PW).
Piotr A. Maciążek: Geopolityczny aspekt akcesji Rosji do WTO
Piotr A. Maciążek
Negocjator z ramienia Kremla - Maksim Miedwiedkow stwierdził, że osiągnięto porozumienie w kwestii akcesji Federacji Rosyjskiej do WTO. Tbilisi, jako jedyny członek Światowej Organizacji Handlu, blokowało wejście Moskwy do tej organizacji. Powyższa sprawa posłuży nam jako przykład tłumaczący geopolityczny kontekst działań gruzińskiej dyplomacji.
Piotr A. Maciążek: Ukraiński zwrot stowarzyszeniowy
Piotr A. Maciążek
Przez Polskę przetaczają się komentarze związane z decyzją Partii Regionów, która zrezygnowała z głosowania nad poprawkami w kodeksie karnym, które mogłyby poprawić sytuację Julii Tymoszenko. Czy w związku z tym Ukraina zmieni zdanie w sprawie umowy stowarzyszeniowej?
Komentarz o początku kampanii wyborczej w Rosji
ECAG
18 października 2011 r. ekspert ECAG Piotr A. Maciążek skomentował dla Polskiego Radia dla Zagranicy nieoficjalny początek kampanii wyborczej w Rosji. Jego zdaniem, wbrew opinii wielu dziennikarzy rosyjskich, kampania wyborcza rozpoczęła się wraz z momentem ogłoszenia startu w wyborach prezydenckich obecnego premiera Władimira Putina. W swojej wypowiedzi ekspert ocenił też dotychczasowe rezlutaty rządów partii Jedna Rosja.
Piotr A. Maciążek: Gruzja a szczyt NATO w Chicago
Piotr A. Maciążek
Wojna Pięciodniowa, stoczona przez Rosję i Gruzję w 2008 roku, na długi czas zablokowała integrację Tbilisi ze strukturami euroatlantyckimi. Mimo to administracja prezydenta Michaela Saakaszwilego nie zrezygnowała ze swoich aspiracji. Czy okaże się, że wytrwałość popłaca?
Piotr A. Maciążek: Wydmuszka Partnerstwa Wschodniego
Piotr A. Maciążek
Dziś szczyt Partnerstwa Wschodniego znów na krótki czas przypomni części polskiego społeczeństwa o istnieniu tzw. „wschodniego wymiaru polityki europejskiej”.
Mikołaj Budzanowski: Dostęp do Bałtyku daje wielkie możliwości...

Bartosz Mroczkowski
Piotr A. Maciążek
Krótka rozmowa z Mikołajem Budzanowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, na temat perspektyw wydobycia gazu łupkowego oraz skutków geopolitycznych tego faktu.
Piotr A. Maciążek: Monografia o Naddniestrzu. Hit czy kit?
Piotr A. Maciążek
Recenzja: Marcin Kosienkowski, Naddniestrzańska Republika Mołdawska. Determinanty przetrwania, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010.