Immanuel Wallerstein

axispbm  prof. Immanuel Wallerstein

Europa Środkowowschodnia oraz Stany Zjednoczone wiedzą już, że nie da się powstrzymać rozwoju osi Paryż-Berlin-Moskwa. Tymczasem media zajmują się nieistniejącymi problemami. 

poniedziałek, 31 październik 2011 08:58

Immanuel Wallerstein: Jak Al-Kaida oceni swoje osiągnięcia?

mujaheddin  prof. Immanuel Wallerstein

Sojusz między Stanami Zjednoczonymi i Pakistanem jest dzisiaj niezwykle kruchy. Al-Kaida z pewnością może sobie pogratulować. Czy Al-Kaida tak samo dobrze poradziła sobie z umniejszeniem siły reżimu w Arabii Saudyjskiej?

euromoney  prof. Immanuel Wallerstein

Wedle rozpowszechnionej opinii, gospodarka światowa będzie wkrótce dobrze wyglądać, jeśli tylko zrobi się to lub owo. Faktem jest, że nikt – począwszy od rządów, przez megabanki, a skończywszy nawet na zaślepionych ekonomistach - naprawdę w to nie wierzy.

USflagglob

  prof. Immanuel Wallerstein

Stany Zjednoczone i Pakistan pozostają w bliskich relacjach geopolitycznych praktycznie od roku 1947 r., kiedy to oficjalnie powstało państwo pakistańskie. Kraje te potrzebowały siebie w przeszłości. Obecnie jednak ich polityczne priorytety są coraz bardziej odstają od siebie. Oba kraje są również przerażone myślą, że ich sojusz może się zakończyć. A faktycznie może...

wavestsgeopolityka  prof. Immanuel Wallerstein

Palestyńczycy planują przedłożyć na jesiennej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ projekt rezolucji, której celem jest formalne uznanie ich państwa przez tę organizację. Zamierzają wystąpić o uznanie stwierdzenia, że państwo palestyńskie posiada swoje granice, gdyż posiadało takowe w 1967 roku – tuż przed konfliktem izraelsko-palestyńskim. Jest niemal pewne, że głosowanie będzie dla nich korzystne. Pytanie tylko – jak bardzo?

tired


  prof. Immanuel Wallerstein

Najnowsze badania w USA wskazują nie tylko sprzeciw wobec obecności amerykańskiej w Libii, ale również sprzeciw wobec działań wojennych w Afganistanie. Ankieterzy nazywają to „zmęczeniem wojną”, ponieważ trudno jest stwierdzić, czy oba konflikty mogą zakończyć się zwycięsko dla Stanów Zjednoczonych.

USflagglob


  prof. Immanuel Wallerstein

W ciągu ostatnich 50 lat polityka USA na Bliskim Wschodzie była budowana w oparciu o bardzo bliskie relacje z trzema państwami: Izraelem, Arabią Saudyjską i Pakistanem. W 2011 r. polityka ta stanęła w sprzeczności z interesami trzech, wyżej wymienionych, krajów i to w bardzo zasadniczych kwestiach.