czwartek, 16 wrzesień 2010 09:00

Andrzej Kaźmierczak: Przykład ze wschodu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

alt prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak

W dobie obecnego kryzysu ekonomicznego poszczególne kraje obierają różne drogi obrony przed jego skutkami. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na przykład Ukrainy, której rząd kilka dni temu, 3 września, przedstawił pakiet rozwiązań pod hasłem „Kodeks podatkowy Ukrainy. Efektywny biznes – dobrobyt obywateli”.

 

Projekt ten zakłada przede wszystkim zmniejszenie obciążeń podatkowych osób fizycznych i przedsiębiorstw, a przez to stymulację popytu wewnętrznego i w rezultacie pobudzenie tempa wzrostu ukraińskiej gospodarki oraz spadek poziomu bezrobocia.

Interesujące są szczegółowe środki przewidziane w „Kodeksie”, m.in.: stopniowe obniżanie stawki podatku dochodowego od osób prawnych do 16% w 2014 r., zwolnienia podatkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, ułatwienia we wprowadzaniu innowacyjnych technologii, niskie stawki podatku dochodowego dla najmniej zarabiających, uproszczenie zasad rachunkowości, likwidacja podatku handlowego, podatku od reklam oraz podatku od posiadania pojazdu, poszerzenie katalogu usług zwolnionych z VAT i zmniejszanie podstawowej stawki tego podatku do 17%, zakaz importu odzieży typu second hand itp.

W propozycjach tych widoczne jest przede wszystkim nastawienie na rozwój kraju przez uwolnienie inicjatywy jego obywateli.  Najwyraźniej ukraiński rząd – w przeciwieństwie do wielu innych – zdaje sobie sprawę z tego, że siła gospodarki tkwi przede wszystkim w rodzimym biznesie i że nie drastyczne cięcia wydatków publicznych, ale stworzenie warunków do poprawy koniunktury może wydatnie przyspieszyć proces wychodzenia z kryzysu. O długookresowej pozycji konkurencyjnej ukraińskiej gospodarki zadecydują inwestycje i konsumpcja sektora prywatnego, a więc wewnętrzne źródła rozwoju. I to jest najpewniejsza i najbezpieczniejsza droga do osiągnięcia sukcesu gospodarczego.

Czytany 5282 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 marzec 2016 18:21